E hene, 04.03.2024, 01:50 AM (GMT)

Mendime

Asllan Dibrani: Qeveritarë shqiptarë të Maqedonisë Veriore ku jeni?

E diele, 11.02.2024, 07:52 PM


Qeveritarë  shqiptarë të Maqedonisë  Veriore ku jeni?

Shkruan Asllan Dibrani

Ne vendbanimet shqiptare te Maqedonisë  se Veriut u ndalohet mësimi në gjuhen shqipe nxënësve shqiptar    dy Bashki në atë të Çashkës dhe Gazi Babës?

Nga një  grup ekstremist  maqedonas të  prirur nga  fryma nacionaliste sllavo maqedane protestojnë dhe bllokojnë hyrjen dhe daljen në Çashkës dhe Gazi Babe të cilët janë kundër mësimit në gjuhën shqipe në shkollën fillore “Todor Janev”.Pos këtyre Bashkive ka edhe zona tjera qe cenohet  e drejta  e shkollimit në  gjuhën  amtare shqipe .

Protesta reprezalje dhe  dhunë e cenim te të drejtave ndaj shqiptarëve janë  përcjell nga  ish  sistemi jugosllav deri më ditët e sotme.

„Në një njoftim thuhet se nga 27 nëntori i 2023 nxënësit maqedonas e ndërprenë mësimin, shkaku i hapjes së paraleles në gjuhen shqipe dhe më pas nga ana e protestuesve u bllokua i gjithë procesi arsimor edhe për 80 nxënësit shqiptarë të cilët ndjekin mësimin në gjuhen maqedonase“. “A ka   diskriminim ma të madh qe në këtë shekull fëmija me ndjekur mësim në  gjuhen e popullit tjetër qe e pat  forcën deri dje”???.

Rasti aktuale të pengimit të së drejtës për arsimim në gjuhën amtare është edhe në komunën Gazi Babës, ku grupe qytetarësh të inkurajuar nga qendrat e pushtetit politik protestojnë kundër shkollimit ne  gjuhen shqipe ne mënyra edhe me  të ashpra edhe me sulme ofendime dhe përbuzje.

Deri me tani  nuk ka kurrfarë reagimi  zyrtar nga Ministria e Arsimit as nga  Qeveria  aktuale, qe kryeministri  është  shqiptari Taulat Xhaferi.

Para disa ditësh  u qua  pluhur i madh se në krye të qeverise maqedonase u vau një  kryeministër  shqipta, duke  brohoritur dhe kënduar se shqiptarët qenkan  te barabartë me  maqedonasit. I bëjmë  thirrje  Ali Ahmetit dhe  atyre qe janë ne bashkëqeverisje  me  maqedonasit sllav  , se shqiptarët nuk janë te  barabartë, as me   kushtet  elementare. Një  populli qe i ndalet  shkolla  në gjuhën  amtare nuk është i barabartë me tjetrin.

“Përfaqësuesit e partive politike shqiptare qesin tym e flak për mes TV-ve, se ne kemi  bërë popullin shqiptar te barabartë me maqedonasit ,pa të drejte shkollimi në gjuhën shqipe , pa te drejtën e përdorimit të flamurit kombëtar ,pa te drejtën e përfaqësimit  ne arenën  ndërkombëtare si shqiptar !!!Prandaj Qeveritarë  shqiptarë të Maqedonisë  veriore ku jeni”?

Shqiptar    ne pozite dhe opozite  koha është  për  mobilizim  dhe  organizimin  e zgjedhjeve ne Maqedoninë  e veriut unik   e jo te përçarë .

Përçarja  dhe sulmet kundër njeri tjetrit  u panë  edhe sot. Mobilizoni të gjitha  forcat politike  dhe  intelektuale  mos e mashtroni ma qytetarin shqiptar, por dilni zot  atdheut tuaj   dhe dëshmoni me forcën tuaj  politike se Maqedonia  është  e popullit  shqiptar nga “Aleksandri i Madh   e këndej” ,por   formimi i Maqedonisë   artificiale   nga  ish Federata jugosllave  cenoj të  drejtën e shqiptarëve deri me ditën e sotme,  siç po ndodh me mos lejimin e  shqiptareve ta ndjekin mësimin ne  gjuhen  amtare. “Tu  kujtojmë  se Maqedonia sllave    ka asimiluar mbi 300,000  mije shqiptarë nga  ortodoks në maqedonas” ?!: Kanë asimiluar dhe  ndërruar çështjen   nacionale me  qindra mijëra shqiptarëve përmes  fesë islame dhe shndërruar një numër të madh  në mysliman  e turq . Prandaj  momenti i fundit është  ne këto zgjedhje ta tregoni veten qe ti tregoni botës se shqiptarët  në Maqedoninë  e veriut  janë   popull shtet  formues ose   Maqedonia s’do të  ekzistoje, por do te behet shpejt shpartallimi  i saj  dhe ndarja e saj sipas kuteve shqiptare dhe të tjerëve.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora