E premte, 19.07.2024, 07:00 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Burri mbetet pa bukë, por jo edhe pa armë

E merkure, 30.08.2023, 07:09 PM


BURRI MBETET PA BUKË

POR JO EDHE PA ARMË

Nga Kalosh Çeliku

Pasmesnate, me Hënë mbi malin, “?elvjollca”, më paraqitet Mikja Di:

- Hë, si e ke Natën e Madhe në Qiellin e Hapur me yje mbi kokë? Dhe, stuhi. Shkrepje rrufeje. Shi rrebesh me shtama. Breshër. A, të mungon ndonjë Ibrik raki rrushi me dy çepa? Apo, një veksh me dy vegë birrë “Rrapi”. Ose, Dy shtama me verë? Lek…

- Jo, i përgjigjem. I kam të gjitha, në dhomën e punës me llambën e tavolinës arrës mbi kokë. Sonte, do t’i rrokullis të gjitha bythekrye në shtrat mes librave para syve të maceve mia besnike - dinake. Edhe, pse: përpiqet të m’i rrëmbejë Nëna Parti.

Burri, mund të mbesë pa bukë. Raki rrushi, Dy shtama verë, birrë “Rrapi”. Dhe, Gra besnike azgane. Por, jo: edhe pa armë në brez.

Penën, me Dy tyta…(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora