E enjte, 20.06.2024, 07:23 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Hajdutëria

E enjte, 17.08.2023, 07:52 PM


HAJDUTËRIA

Nga Kalosh Çeliku

Brumi i gatuar me krunde të Partive Politike Shqiptare në ?erep nga dheu me Saç e shpuzë në oxhak, nuk e pjek bukën e misërit. Aqmëpak, atë të thekërit. Mos them, të grurit përzier me egjër. Edhe, atë: nga drithërat e mbjellur dhe korrur me shekuj Arave Shqiptare. Drithërat: misëri, gruri, thekri dhe egjëri. Dje, Komunist. Sot, Neokomunist.

Krunde, që politikanët e Partisë Komuniste moniste të Djeshme, Sot: duan të na i fusin në maxhe si bukë misëri Neokomuniste pluraliste politike me premtime dhe parulla komunsite?! Emërime të rrugëve, shkollave dhe hapjen e kufinjëve shqiptaro - shqiptar. Haptas, para syve tanë i përdhosin edhe fytyrat historike me duartrokitje frenetike e koncerte muzikore nëpër sheshe të qyteteve pa rrugë, ujë dhe institucione arsimore e kulturore, që i ka mbulur bërlloku. Parqet e komunave i kanë mbjellë me pallate biznesi në vend të pemëve. I kanë rrethuar si prona personale me ferra dhe tela me gjemba. Vetëm e vetëm për ta mbajtur veten gjallë në pushtet edhe ndonjë ditë mes mbeturinave të partive politike.

Jo, pse aq shumë e duan popullin shqiptar, por pushtetin dhe pasurinë. Hajdutërinë...(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora