E enjte, 25.07.2024, 07:21 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Ndarja e lugëve dhe enëve

E enjte, 29.06.2023, 07:55 PM


NDARJA E LUGËVE

DHE ENËVE

Nga Kalosh Çeliku

Po. Edhe, Kosova dhe Serbia një Ditë, duhet të ndahen si “motra”, të kenë një kufi politik përsëgjalli në shtetin e “përbashkët” ish jugosllav. Martohen, dhe gjejnë burra. Ose, gra. Edhe, pse: serbët dhe shqiptarët me shekuj kanë jetuar bashkë si “vëllezër” me dhenë e dhi në një Shtëpi me plotë probleme politike, si vëllai me vëlla. Historikisht, kanë marrë dhe kanë dhënë gra e burra. Shekuj me radhë nga martesat e tyre politike, kanë lindur edhe fëmijë kopila. Që, një ditë ta vrasin Babain. Ose, Nënën. Historikisht, ne shqiptarëve: nuk na kanë vrarë serbët, por fëmijët tanë kopila që i lindëm me gra serbe. Përshkak, të Shtëpisë dhe pasurisë, që e kemi ndarë edhe me luftë. Dëshmi historike, Lufta e fundit në Kosovë (1998 – 1999).

Ligje Natyrore, vjen Dita kur vëllezërit martohen dhe ndahen nga njëri – tjetri. E ndajnë edhe Shtëpinë dhe pasurinë. Pse, ende nuk mund të ndahen shqiptarët dhe serbët si “vëllezër”?!  Mos, vallë e kanë përzi gjakun?! Apo, aq shumë e duan njëri - tjetrin si “vëllezër”?! Kutadi. Vëllezër janë të një gjaku, Nëne dhe Babai. Vetëmse, vjen Dita edhe kur ndahen si vëllezër nga bashkëjetesa. E ndajnë Shtëpinë dhe pasurinë. Vetëm serbët dhe shqiptarët, nuk mund të ndahen si “vëllezër”?! Gjithë jetën, merren me ndarjen e lugëve dhe enëve. E, jo me ndarjen e Shtëpisë dhe pasurisë: arave, livadheve dhe maleve.

Përkundër ligjeve të Natyrës, me shekuj e urrejnë njëri – tjetrin si “vëllezër” me idetë e tyre të dikurshme komuniste e neokomuniste, dhe fushatat e tyre partiake propagandistike politike të “vëllazërim-bashkimit” për pushtet, pasuri dhe poste politike qeveritare: Serbi të Madhe. Asociacione të komunave serbe në Mitrovicën e Veriut. Targat e mjeteve të komunikacionit. Kryetarët e komunave serbe. Protesta të dhunshme me Banda kriminalistike. Martesat e tyre politike historike brez pas brezi, duke i dhënë njëri - tjetrit dhe marrë gra me shkuesë ndërkombëtarë për marrëveshje historike. Pazare tregtie ekonomike, dhe lidhje “miqësore” bashkëshortore. Shumëzimin e kopilave, që përsëri ta vrasin “vëllai - vëllain”. Edhe, atë: përshkak, të ndarjes të lugëve dhe enëve gjithë jetën.

E, jo të Shtëpisë dhe pasurisë: arave, livadheve dhe maleve...(Vota: 17 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora