E diele, 21.07.2024, 07:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Asllan Dibrani: Të ndarë shqiptarët e Luginës së Preshevës jo produktiv për çështjen nacionale!

E hene, 12.06.2023, 07:50 PM


Të ndarë shqiptarët e Luginës  së Preshevës jo produktiv për çështjen nacionale!

Shkruan Asllan Dibrani

Pas përfundimit të luftës në Kosovë, dhuna serbe mbi popullsinë e këtyre trevave u rrit dhe, për rrjedhojë, shpërtheu një konflikt i armatosur midis shqiptarëve dhe forcave serbe, i cili zgjati gjatë gjithë vitit 2000. Ky konflikt përfundoi me një marrëveshje jo e  interesave kombëtare siç veprojnë  serbët e Kosovës në  koordinim me Beogradin.

-Pas kësaj periudhe mijëra shqiptarë u detyruan të largohen për në Kosovë e gjetkë, ndërsa lufta politike e shqiptarëve për realizimin e të drejtave njerëzore vazhdon pa ndërprerë , por shumë  të përçarë e të pa  koordinuar!!!

Deri më tani, në 20 vitet e fundit, nuk kemi pasur qasje serioze, si dhe vullnet politik të  organizmave politike atje,  ndaj zgjidhjes së çështjes politike të Luginës së Preshevës?.

Serbet   barrikadojne , luftojnë shantazhojnë   diskriminojnë  , injorojnë   shtetin tonë deri ne  skajshmëri  vetëm   e vetëm për  formimin  e një  republike  brenda  Kosovës!

Pra, përballë diskriminimit e shtypjes nga Beogradi, refuzimit të vazhdueshëm të integrimit, përfaqësimit të pamjaftueshëm në institucionet rajonale dhe republikane në Serbi  të komunitetit shqiptar ,atje  akoma  nuk  ka organizim as  dirigjim e koordinim as nga shteti amë Shqipëria as nga Kosova!?. Në Republikën e Kosovës   serbët   barrikadojnë , luftojnë shantazhojnë ,  diskriminojnë  dhe  injorojnë   shtetin tonë te  dirigjuar nga  Beogradi , vetëm  e vetëm për  formimin  e një  republike  brenda  Kosovës,  e në portalin “ Preshevë jonë”dhe  disa  portale e stacione  televizive atje   sot  ka një  aktivitet    ma shumë për xhamia  e  fe se sa për zgjedhjen e problemit të shqiptarëve atje.

Shembull konkret  shfletoni   portalin “Presheva  jonë “  sa i kushton rëndësi  çështjes  kombëtare  e sa asaj fetare??? Portal   vegël  e Beogradit.

Mos ta lëmë   atë popull  qe të zhduket fare me programet  më shumë antikombëtare  dhe fetare, se sa kombëtare që veprojnë!

Prandaj këtu   përmes këtij artikulli do i bëjmë   thirrje   autoriteteve  nga  “Shqipëria dhe Kosova në bashkërendim e bashkëpunim me Luginën duhet që përmes një qasjeje strategjike e programatike më një platformë të përbashkët te  aktivizohen më shumë  dhe të  internacionalizohet ky problem e mos ta lëmë   atë popull  qe të zhduket fare me programet  më shumë antikombëtare se sa kombëtare që veprojnë” .

Në trevat  e Medvegjes   Bujanocit dhe Preshevës  veç  një  numri të madh u mohohet  edhe   qëndrimi atje  duke  i  fshire nga librat amze e nga  evidentimi   i tyre si qytetar të atyre trevave  ,Madje  edhe   duke  iu mohuar   tokat   e tyre  shekullore.

Lugina duhet të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare  paralel  kërkesave      20,000 mijë serbëve në  Kosovë ...

Andaj, me të drejtë, Lugina edhe duhet të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare  paralel  kërkesave      20,000 mijë serbëve  qe  në fushën politike  janë  shumë aktiv  për interesat  e veta në krahasim me  shqiptarët  e Luginës. .

Për shkak të dallimeve politike në mes veti as ne  elektoratin  e zgjedhjeve nuk dalin unik ,por gjithmonë me  bajraktarlleqe  qe politikisht  përfundojnë ne  koshin  e plehrave edhe  pa  angazhimin e  Beogradit.

“Shqipëria dhe Kosova duhet të rreshtohen në mbrojtjen dhe avancimin e shqiptarëve në Luginë jo vetëm si nevojë por domosdoshmëri e kohës prandaj koha është  ti lëmi   gjamiat  e ta qesim çështjen  kombëtare  përpara . Abetaret   për shkollat   shqipe nëpër ate rajon   kanë qenë me  vite të  ndaluara  në pikën kufitare  me Kosovën  a për libra  fetare  kurrë Serbia nuk   e ka  bërë  probleme   . Kurani ne  ato  zona   jo qe ndalohet, por  librat   fetare e posaçërisht kuranin    vet Serbia është  duke   financuar  . Shembulli konkret qe ka te  bëjnë me këtë fenomen   dhe  kulturën  shqiptare  e kundërshtojnë  siç  vepruan  dje  me arrestimin  e artisteve tanë  ne  përpjekje qe të  shfaqin  filmat shqip ne  kinematë e këtyre rajoneve  shqiptare  . As qe  u   diskutua  ne   instanca me të  largëta,  pos ndo një  reagimi  nëpër portalet  shqipe  .Është turp për  faktorin shqiptar te rrinë spektator  pranë një  fatkeqësie  kombëtare  te atyre rajoneve  tona...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora