E hene, 15.04.2024, 04:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881

E shtune, 06.08.2022, 07:58 PM


Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881

Nga Gjon Keka

Shkrim në gjuhën shqipe i vitit 1881:"Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë"

„...me një trimni të pashoq, tui luftue si burrat e dheut për shumë e shumë vjet kundra Turkut, fort i eger e i rrebt n'at kohë, luftuene nën (bairak) flamur t'Gjergj Kastriotit Skanderbeg, faqja e bardh e nami i gjithë Arbenisë për sa kioft jeta.“ /(Kempis...P.Toms Marcozzit M.O. 1881).(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora