E merkure, 22.05.2024, 03:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Shi me stuhi

E hene, 01.08.2022, 06:06 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Shi me stuhi

Sa herë prishet moti

Fillon me ra shi,

Banorët e Tërnocit

Mbyllen në shtëpi!

Jo se i kanë frikën

Reshjeve me turbullirë,

Por, nga ndotja e ajrit

Që erëmon qelbësirë!

Kur përzihen bashkë

Ujërat johigjienike,

Kundërmon katundi

Si një banjë publike!

Nga erë e pakëndshme

Mbase s’është çudi,

Burrat me mustaqe

T’m’shtillen me shami!

Rrugës nga “Madeni”

Shtrihen rreth e qark,

Lloj-lloj mbeturinash

Me qenë endacakë!

Edhe pse liderët

Kanë pushtet lokal,

Tërnoci është kthyer

Në një vend moçal!

Shkurt, s’u ha palla

Ata janë hundëlesh,

Për punët e fshatit

Nuk mërziten shpesh!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora