E enjte, 13.06.2024, 09:13 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: A e njihni këtë shqiptar?

E shtune, 30.07.2022, 07:44 PM


A  E NJIHNI KËTE SHQIPTAR?

Nga Fritz RADOVANI

Ka disa vite që Shqipja ia ka mberthye edhe krahët e nuk e lè me lujtë vendit...

Shqipja i asht veshë per parzëm...

Ajo e frymzon...Ka shkrue...Edhe vazhdon me shkrue...

Shqipja me dy krenat e veta asht kafazi i krahnorit të Tij, që e mbushë me frymë...

Ky Burrë ka dy palë mushkni...Prandej, nuk e ndijnë kurrë mungesen e frymëmarrjes...

Po, as frikën nuk e njeh! Mburoja e Tij ngjason me parzmorën e Kastriotit...

Shkrimet e Tij të duken sikur janë shkrue me ngjyren e Flamurit...

Dhe shkelqejnë nga ngjyra e puplave të krahëve të Shqipes,

Asht bash Shqipja e çerdheve të Maleve të Bajram Currit...

A e njihni kush asht?

Asht Miku i të gjithë Atyne që kanë Zemer Shqiptare,

Asht ZEQIR LUSHAJ.

Rrnosh sa Shqipja Yte... që t’ ka rrokë aq fort, o Zeqir Lushaj!

Melbourne, Janar 2014.(Vota: 2 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora