E enjte, 13.06.2024, 10:05 PM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Sikur t’ishte ky!

E diele, 17.07.2022, 07:43 PM


Nga Fritz RADOVANI:

SIKUR T’ISHTE KY!

Për cilin e keni fjalën?!

Për Xhajen që në Rozafat mori paret ar e dorzoi Kështjellen e Shkodren?

A po për ate, që në 1924, nënshkroi traktat me Pashiqin! Ai po mos ta sillshin ushtritë serbe deri në kufi, mbeti në Beograd i shkreti. Keni harrue që kur hyni Italia në 1939, mos të merrte buxhetin në Bankën Shqiptare, nuk kishte pare as me dalë në Greqi? “Fukaraja mos leftë!”, thonte populli.

A ju kujtohet kur Shqipnia u shpall “Republika e shtatë Jugosllave”?! E po mos t’ ishte në 1941 Miladini e Dushani, kush e shpallte ate Republika e 7 ?

A keni harrue sesi priteshin komunistët tonë dikur në Beograd e Moskë?

Po ke donte ma fort se ne shoku Mao Ce Dun? Keni harrue kur lahej n’liqe?

A ju kujtohet kur i pat mësue këta të tonët me ra në zhyt te ai liqeni kinez?

Mos i harroni asnjëherë këto ngjarje kaq të randsishme historike? Kujtoni e kujtoni mirë edhe ata “atdhetarë” që ju i thirrni “tradhëtarë”, kur doni me ua fshij meritat e tyne në lidhje me shatrivanin komunist të Beogradit!

Ja ku e keni sot Shqipninë puro komuniste që po “ringjallë” edhe Serbinë, me “Ballkanin e Hapun”, tue shkue krye javet atje “miku i tyne i gjatë”!!

Mos u ngutni aspak, “pritni se nuk keni parë gjë akoma”!!

“Pritni, se edhe pak Akademia Antishkencore e Tiranës, do të nxjerrin edhe atë figurë të madhe që ka ndryshuar dhe boshtin e Historisë së Shqipërisë!”

A ju shkon nëpër mend Emni i atij “Shqiptari” që ka krye gjithë këto vepra?

Nuk besoj! E sikur ky t’ ishte Luigj Gurakuqi, si do t’ ja vejshi ju sot Emnin?!

Melbourne, 16 Korrik 2022.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora