E shtune, 18.05.2024, 04:06 AM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Miku im Viron Kona

E hene, 27.06.2022, 05:11 PM


Bashkim Saliasi

MIKU IM VIRON KONA

Si det i thellë, me dallgë e valë.

Si mal i lartë me lisa dhe borë,

Me zërin e qetë dhe të ngadaltë,

Vironi i ëmbël dhe vllazëror.

Në jetë rastësia është dhe fat,

Të njohësh njerëz t’mirë, fisnikë,

Kjo jetë e shkurtër, po aq e gjatë,

Provon sa vlen një shok, një mik.

E dua detin dhe shkumën e tij,

I dua kodrat me portokaj dhe ullinj,

Atje është vendlindja e mikut tim,

Vlora që na zgjon krenari e gëzim.

Jemi pranë në punë e krijimtari,

Shkëmbejmë mendime me vlerë,

Jetën motivojmë, i japim bukuri,

Stina e Vironit është pranverë.

Tiranë, më 24 qershor 2022(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora