E diele, 10.12.2023, 04:31 PM (GMT)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Pushofsh në paqe Sekretare e përhershme e lirisë dhe pavarësisë së vendi tim!

E merkure, 23.03.2022, 08:26 PM


Ndue Ukaj:

Përgjatë viteve të trishta të shtypjës, dhunës dhe terrorit që përjetonim, Madeleine Albright u shfaq si Nanë e mëshirshme dhe e kujdesshme, dhe na dha kurajo që të rezistonim e duronim, me shpresën se e mira e mund të keqen. Dhe ajo vërtet ishte e mira pambarim për ne,  prandaj në historinë tonë zë vend ballor.

Mbaj mend ato vite të trishtueshme si student kur zëri i saj tingëllonte si melodi paqe në veshët tanë të mësuar me ulërima policësh të çmendur që na ndiqnin e na terrorizonin përditë.

Ajo ishte një Nanë madhështore për ne dhe të tillë do ta kujtoj përherë?.

Pushofsh në paqe Sekretare e përhershme e lirisë dhe pavarësisë së vendi tim!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora