E hene, 04.12.2023, 10:18 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Festa e 1 Majit

E shtune, 01.05.2021, 12:14 PM


Satirike

Festa e 1 Majit

Kudo nëpër botë

Festohet 1 Maj,

Vetëm ne e presim

Me buzën në vaj!

Nuk e kemi fare

Idenë për këtë festë,

Ta shënojmë shqiptarçe

A’t’hidhemi n’protestë?!

Tani n’pandemi

Kur jemi në krizë,

Largimi nga puna

Kulm i çmendurisë!

Si të hesht punëtori

Në këtë botë tinzake,

Kur shkelet e drejta

N’vija partiake…!

As në Komunizëm

S’e patëm më keq,

Brenda politikës

Na fshihet një dreq!

Ashtu si “Kovidi...“

Me sy të vrastarit,

Na Rroftë 1 Maji

Për shpirt të gomarit!

Sevdail Hyseni

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora