E marte, 23.07.2024, 09:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore

E marte, 19.01.2021, 08:10 PM


Gratë (femrat) arbërore janë renditur në mesin e më të bukurave të popujve të Europës.

Gratë(femrat) tek ne kanë luajtur rol të madh në histori, sidomos në emancipimin,edukimin e brazve dhe në udhëheqje.Të mos harrojmë rolin e Mbretëreshës Teuta, pastaj të Mbretëreshes Donika Kastrioti, të Norës së Kelmendit, të Shote Galicës,të Nënë Terezës etj.

[Portreti bashkëngjitur L’I., T.S.,1870](Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora