E shtune, 30.09.2023, 11:54 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Dritë ndër shekuj

E hene, 18.01.2021, 01:00 PM


Neki Lulaj

DRITË NDER SHEKUJ

(Gjergj Kastrioti)

Ndër shekuj flakadanë yje lirie patëm shumë

N´mes tyre Gjergji ynë shndrrit si diell rrezear

Vringëllimae e tehut të shpatës nuk ndalej në furtunë

Me trimëri ua theu kurrizin erërave nëpër dallgë.

Ai pat trupin shkëmb e zemrën kështjellë

Dorën çelik e vështrimin si vargmali

Gjithmonë ndër bashkëluftëtarët ka qenë

Gjergjit tonë i thurin legjenda ku frymon shqiptari.

Ai s`ishte i vetëm, por me shumë bashkëluftëtare

E sfidoi perandorinë ku ishte veziri e sulltani

Mbrojti nderin, pragun, tokën e parmakun e lashtë

Asnjë murlan s’e zprapsi atë lis të padjegur shqiptari.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora