E premte, 22.09.2023, 06:12 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Përkrenarja dhe armët e Gjergj Kastriotit në syrin e studiuesve europian

E diele, 08.11.2020, 03:52 PM


Përkrenarja dhe armët e Gjergj Kastriotit në syrin e studiuesve europian

Nga Gjon Keka

Sikur që dihet shumë studiues janë marrë jo vetëm me jetën,veprën dhe heroizmin e Gjergj Kastriotit mbretit të Arbërisë ,por edhe me reliktet që la ai pas vdekjes së tij, Në fakt interesimi për këtë figurë të madhe e Lider vizionar europian ishte sepse ai la gjurmë të pashlyera gjatë mbretërimit të tij si në gadishullin Ilirk- arbëror ku mbretëroi por edhe u bë mburoja e civilizimit europian. Në fakt emri i tij ishte bërë për kohën dhe epokën e tij dielli që rrinte mbi qiellin europian. Edhe ky imazh bashkëngjitur tregon për interesimin që kanë patur e kanë studiuesit,autorët dhe kronistët europian e botëror për figurën dhe veprat e Gjergj Kastriotit. [Ky imazh dhe studim mbi përkrenarën dhe armët e Gjergj Kastriotit gjendet në „G.k.U.G.S. Inv.nr.h.1977101“,e cila gjendet edhe në një nga veprat e mia të botuara](Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora