E merkure, 04.10.2023, 03:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Një Shtëpi e një fisniku pellazg

E diele, 01.11.2020, 12:00 PM


Në imazhin bashkëngjitur shihet një Shtëpi e një fisniku pellazg

Nga Gjon Keka

Shumë studiues e autor europian e dëshmojnë zanafillën pellazgo-ilire të arbërorëve europian; rrënjët gjuhësore ,të kulteve e monumenteve tjera të lashta që ata kanë gjetë gjatë udhëpërshkrimeve të tyre i kanë bindur se ekziston një lidhshmëri e tillë në vijimësi deri më sot.

[Imazhi bashkëngjitur nga : O.v.C.,Wien,1880, ky imazh është botuar edhe në një nga Librat e mi](Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora