E merkure, 29.11.2023, 02:48 PM (GMT)

Kulturë

Dedë Preqi: Edhe zemra po rrah shqip

E shtune, 31.10.2020, 08:20 AM


Dedë Preqi

poezi

ZEMRA ME LËNDIM

Ajo farkohet shpesh herë

Frika zgjohet me lëndim

Syri i saj një turbullim,

Shpirti lëkundet mbi valë

Ëndërrat ikin për një çast,

Dhëmbjet në kulëm

Hipin e zbresin në prush

Shterret zëri në gushë

Kujtimet i merr era pa anë

Flet në heshtje si në gjumë.

ËNDËRRA NJË TRILL

Ëndërra si një trill

Hynë i ledhatuar

Në rrjetën e saj

Të grisur në skaj,

Në etjekërkon

Udhët pa reshtur

Në vrap të harruar

Thërret e bërtet

Luan,qesh e qanë

Lodhesh deri në zgjim,

Me vetminë në shalë

Trillin e saj se arrinë.

MOTI IKËN

Moti ikën shpejtë

Stënëve me shputa,

Ato e hapin gojën

E nuk e ndalin lojën

E puthin baltën,

E ngjyejnë mjaltën

Etjeve u shterret loti

Kupat i mbush moti

Me mjaltë të hidhur

Nën tingujt e dridhur.

EDHE ZEMRA RRAH SHQIP

E pash zemren në ekran

Mi vodhi sytë gjumi

Para se donte

Të më shpëtoj

Diçka nga goja.

Mbas agonisë

Dr.Florimi përshpëriti,

Zgjohu, agoi dita,

Mendja më thoshte

Si diçka magjike

Në mes botës

Flitet gjuha shqipe,

Edhe në Zvicërr

Tingëllondiç ëmbël,

Merr frymë thellë

Lësho frymën pak,

Shenjat tregojnë

Eke kaluar krizën.

I thash, të lutem o, vëlla

Më duket edhe zemra

Po rrah shqip.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora