E shtune, 13.07.2024, 10:41 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrahman Hyseni: Maida Salihu - Ge?zimet tona

E diele, 11.10.2020, 10:45 AM


Me nje? promovim te? vec?ante? ne? salle?n e kuvendit komunal te? Presheve?s u promovua libri me titull: “Ge?zimet tona”,nga autorja Maida Salihu

Shkruan: Rrahman Hyseni

Sot jemi mbledhur ne? ge?zim pe?r familjen, me?suesen,shoqet dhe shoke?t qe? na dhuroi Maida Salihu me ke?te? pe?rmbledhje te? poezive.

Maida Salihu e?shte? e lindur me? 29.07.2010 ne? fshatin Shoshaje? e Poshtme, komuna e Presheve?s. Tashme? vijon me?simet ne? klase?n e kate?rt ne? shkolle?n fillore “Ibrahim Kelmendi” ne? Presheve? dhe e?shte? nxe?ne?se e shke?lqyeshme.

Propozimin e profesorit te? gjuhe?s dhe lete?rsise? shqipe Sadat Agushi, i cili m'i pe?rcolli poezit e Maide?s, i lexova dhe nuk mendova dy here? nga dashuria qe? kam pe?r rinine? dhe ne? vec?anti kur shfaqen me talentin e tyre.

Pe?rmbledhja me poezi “Ge?zimet tona” e?shte? libri i saj i pare?.

Ajo tregoi guximin, arsyeton suksesin e shke?lqyeshe?m ne? shkolle?, krenari pe?r familjen, me?suesen ne? rend te? pare?.

Poezite? qe? tani jane? para nesh, si: Kush tjete?r, Mund te? jete?, Vec? ti ne?ne?, autorja pe?rshkruan qenien me? sublime ne? bote? me emrin ne?ne?, nde?rkaq me poezine?

Babai e?shte? me?simi, Ne jemi e ardhmja e tij… pe?rsiat fjale?t, here? i be?hen jete? e here? e ardhmja

Ne? poezine? me teme?n

Pe?r ty me?suese,me? pe?lqen te? shkruaj

vargje te? bukura

me?suesit jane? figura kryesore.

Nde?rkaq, ne? pamunde?si pe?r te? ndryshuar dic?ka nga jeta reale poeti/ja zihet me vargun e tij/saj sic? e?shte? poezia ne? ke?te? libe?r

Ndric?o vendin tone?!

Pe?r te? drejtat e njeriut.

Vete?m dhjete?vjec?are ajo ne? poezite? e saj pe?rfshin pe?rditshme?rine?, familjen shkolle?n me?suesen, shoqet qytetin dhe gjithc?ka nga jeta.

Kjo do thote? se pe?rkushtimi i saj qysh ne? kte? moshe? tregon se ka rruge?tim te? mire?, por pa dyshim i gjate? dhe jo i lehte? dhe ne i de?shirojme? vete?m te? mira…(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora