E hene, 24.06.2024, 11:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Fritz Radovani: Kujtoj mikun suedez të Flamurit Kuq e Zi

E shtune, 29.08.2020, 07:56 AM


Nga Fritz RADOVANI

Kujtoj…Sot:

Mikun Suedez të Flamurit Kuq e Zi...

PROFESOR  ULLMAR  QVICK

I Nderuemi Prof. Qvick shkruen:

Sivjet kanë kaluar 80 vite pas vdekjes së poetit kombëtar shqiptar Gjergj Fishta. Zgjodha dhe interpretova suedisht një nga poezitë e tij më të njohura:

GJERGJ FISHTA – POETI KOMBËTAR SHQIPTAR

Atdheut

N' ty mendoj kur agon drita,

Kur bylbyli mallshem kndon,

N' ty mendoj kur soset dita,

Terri boten kur e mblon.

Vec se ty të shoh un n'anderr,

Vec se ty, çuet, t' kam n'mendim;

Nder t'vështira ti m'je qanderr,

Per ty i lehtë m'vjen çdo ndeshkim.

Tjera brigje, fusha e zalle

Unë kam pa, larg tue ba shtek,

E përgjova tjera valle,

N' tjera lule syu m'u rrek;

Por nji fushë ma e blerët nuk shtrohet,

Por nji mal ma bukur s'rri,

Ma i kulluet nji lum s'dikohet,

Moj Shqypni, porsi i ke ti.

N'ty ma i bukur lulzon Prielli,

Janë ma t' kandshme stinë e mot;

N'ty bylbyli pa le dielli

Kndon ma ambel t'Madhit Zot.

Pa ty lules s'm'i vjen era,

Pa ty pema fryt nuk m'bjen:

Mue pa ty nuk m'del prendvera,

Pa ty dielli nuk m'shkelxen.

Dersa t'mundem me ligjrue

E sa gjall me frymë un jam,

Kurr Shqypni, s'kam me t'harrue,

Edhe n'vorr me t'përmendë kam.

Det har i år gått 80 år sedan den albanske nationalskalden,  prästen och politikern Gjergj Fishta gick bort. Jag har här tolkat en av hans mest kända dikter.

Till fosterlandet

På dig jag tänker då dagen gryr

Då näktergalen sjunger sin längtans sång

På dig jag tänker då ljuset flyr

Och mörkret kommer än en gång.

I drömmen ser jag bara dig

Och vaken har jag dig i minne

I nöden ger du hopp till mig

Du ger mig kraft i själ och sinne.

Jag har sett andra berg, slätter och stränder

Långt bort från dig har ödet mig lett

Andra danser såg jag i fjärran länder

Andra blommor har mitt öga där sett;

Men ingen äng lyser så grann,

Ett ståtligare berg nog aldrig mötte mig,

Ett vatten lika klart jag aldrig fann,

Som här, mitt Albanien, här hos dig.

Hos dig är våren skönast i april,

Naturen följer härligt årets lopp;

I tidig morgon näktergalen slår sin drill,

En sång som ger gudomligt hopp.

Där du ej finns, där saknar blomman doft,

Och trädet bär ej frukt förutan dig:

Blott genom dig har våren liv och kraft,

Blott hos dig kan solen värma mig.

Så länge jag förmår att forma ord

Och lever, andas och har hopp,

Ja, till och med då jag har satts i jord

Är du min tanke, mitt allt,  i tidens lopp.

Shenim nga F.Radovani: Shpjegimet dhe poezia në dy variantet (shqip dhe suedisht), janë zgjedhë dhe janë punue nga vetë Prof. Ullmar Qvick.

E falnderoj per këte perlë që i dhuroi Vitit 2020, Vitit At Gjergj Fishtës.

Melbourne, 31 Korrik 2020.(Vota: 2 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora