E diele, 09.05.2021, 09:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Kosova në burg!

E diele, 28.06.2020, 12:01 PM


Satirike

Kosova në burg!

Kjo Kosova ideale,

Me Gjykata Speciale,

E të tjera me nder jush

Që s’i bënë mall askush!

Kjo gjykata ndërkombëtare,

Nuk ushqehet me hajgare,

Ajo vjen si vajhalli,

Me fytyrë Tribunali!

Me gjykatës e gjyqësorë,

Në “drejtësi” aspak miqësorë,

Nga kjo valle paraprakisht

Nuk na del shqiptar pa bisht!

Po Kosova jonë krenare,

Na është mësuar me “pazare”,

Si në luftë edhe në paqe

I vunë vetull e mustaqe!

Ku na ngeli ky Brukseli,

Deri n’mëngë na përvjeli,

Sa për drogë e shpërdorime

Sa për luftë edhe për krime!

Hapen dosjet me padi

E na ndjellin burg të zi,

Deri kur Kosovë e ngrata,

Me azil e me gjykata?!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora