E diele, 09.05.2021, 08:11 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Mbrojtja e indetitetit kombetar shqiptar

E shtune, 27.06.2020, 12:00 PM


MBROJTJA E INDENTITETIT KOMBETAR SHQIPTAR

Vetedije qytetare, detyre patriotike, perkushtim intelektual, ardhmeri kombetare e gjeneratave, ekzistenca teritorriale, gjuha shqipe, flamuri , Kombi.

…Pishtare-studjuesit shkencetare, qe i kane vene gjoksin mbrojtjes shkencerisht te Indentitetit Kombetar Shqiptar:-gazetari Marin Mema, / historiania Elena Kocaqi/ gjuhetari Agro Dalipaj , /artisti piktor Gazmend Leka.

Urojme qe fjalet dhe veprat e tyre lapidare te jene flamurtare per cdo shqiptar ku jeton, per mbrojtjen e ceshtjes te Indentitetit Kombetar Shqiptar.Te roje ne shekuj Shqiperia jone pellazgo-ilire.

Covidvirus -19 Pandemic

KE  TE  DEGJOJME, KUJT  T’I BESOJME  ?! - parodi

-Ca thone eshte grip, ca thone politike,

me mijra njeres ne dite ikin si bageti ,

jo vetem te moshuar, por edhe te rinj,

pa i hedhur nje grusht dhe, pa ceremoni?

-Ca thone rine te mbyllur ne shtepi

te tjere gerthasin, gjoba, mbani maska,

si gure shahu rini, mbani distance,

s’ka  levizje te lire, as dhe dasma.

-E sa do te vazhdojme keshtu?!

njehere hapemi, tjeter here mbyllemi,

ka perendi te  na shpetoje nga kjo epidemi,

i tmerruam femijet, lozim kuka-fshehti.

E dini si i thone nje fjale, thote populli ?!

-Mbrohu vete, me maske e distance,

laji duart sa here hyn ne shtepi,

mos prit vaksine, Zot je Ti, cdo njeri !

“4 x 4 Kater-Çudirat e Botes-profilaksi

1-Kater  “vogelsira”, qe do ndryshojne Historin :-Covid-19 Pandemic , Black Man, Palestina,  Kosova.

2-Kater vendet  qe do sundojne boten:-Kina, Gjermania, Koreja e Veriut , Izraeli .

3-Kater misteret e regresit te shoqerise:- Imorali total(shndershmeria dhe degjerimi i familjes), /-Geni i “Uni” (pelqimin i vetes), /-Pangopesia (e te pasurve), /-Ligji i ”xhungles”(njeriu per njeriun ujk)

4-Kater “famekeqet” e njerezimin dhe te planetit-Paraja, /-Globel warming , /-Partite, /-Droga .

-Njerezimi duhet t’i dale te keqes perpara , per t’i menjanuar keto ndodhira, sa me pare te jete e mundur, se pastaj do jene me pasoja katastrofike per Boten.!

Luan Kalana, SHBA.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora