E premte, 25.06.2021, 04:45 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Habazaj: Burr’ i madh, i vogël fare

E shtune, 08.02.2020, 10:09 AM


Burr’ i madh, i vogël fare

Nga Albert Habazaj, Gjysh i Mares

Burr’ i madh, i vogël fare,

O trim i bukur i babës,

Shpërfill diellin mbi male,

Katër vjeç i vogël i radhës.

Burr’ i madh, i vogël fare,

S’pranon të tjerë mbi qerpik,

Dy sytë si dy varka arre

Mbushur njomësi me dritë.

Burr’ i madh, i vogël fare,

Mares Habazaj i thonë,

Vijon gjeneza krenare,

Si ka qenë tradita jonë.

Burr’ i madh, i vogël fare,

Ciu - ciu, zog i malit,

Breg i shpirtit që ndez zjarre,

Të keqen, o djal’ i djalit!

Vlorë, e hënë, 03.02.2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora