E enjte, 30.11.2023, 06:23 PM (GMT)

Udhëpërshkrim

Agim Bajrami: Vargjet e kaltër të triremave joniane

E diele, 27.10.2019, 02:15 PM


Vargjet e kaltër të triremave joniane

(Mbresa nga festivali i 13 i festivalit poetik Trireremat e poezise joniane)

Nga Agim Bajrami

Mbas shijes së hidhur që na lanë t?rmetet e fuqish?m në Durr?s dhe Tiran? shoq?ruar nga vapa e bezdissshme e vjesht?s ,nj? ftesë p?r në festivalin e triremave joniane ishte si një çlirim nga ankthi Aq më mir? kur p?r t? shkuar gjer aty , zgjedhim rrugën e bregut, Piqeras ,Borsh Vuno , Himarë , Lukovë. Eshtë një rrugë disi e vështirë ,por dhe kaq piktoreske Edhe pse fund shtatori Saranda ende vazhdonte te mbajê veshur kostumin e ver?s, duke përjetuar kështu nj? sezon të sukseshëm turistik Grupe turistësh dhe jahte tê bardhë janë padyshim dekori m? i bukur i k?tij qyteti bregdetar Gjatë kësaj vere thonë statistikat e bashkis? qyteti u shumfishua disa her? nga pushuesit e shumt? ardhur nga shumê vende të kontinentit Në hotel "Butrinti "dhe Sejko "turistê çekê dhe hungarez? hyjnë dhe dalin grupe grupe me të folurat e tyre karakteristike dhe entuziaste Ka shumë arësye q? nj? qytet kaq atraktiv si Saranda të ndihet kaq i bukur edhe në k?të stinë Arësyet natyrisht janë deti ,ajri i past?r njerëzit mikprit?s dhe plazhet ,por këto ditë nj? arsye tjeter shtes? është poezia Esht? ajo q? n? nj? nga vargjet e saj e ka krahasuar konfiguracionin e k?tij qyteti me qerpikët e bukur t? nji vajze Dhe nuk e ka tepruar aspak me k?t? krahasim t? rrallë Jo m? kot grupe poet?sh do ti shikosh duke shetitur krahas vendasve por edhe turistëve të shumtë Vargje te bukur ,foto dhe shume entuziazëm ,sepse ku janë poet?t jan? të pranishme edhe bukuritë Kryetari i klubit tê shkrimtarëve sarandiotë Pajtim Çaushi pohon se kêtë vit festivali i triremave joniane, i cili është né vitin e tij tê trembëdhjet?, ka zgjedhur t? ket? mysafir? edhe p?r sivjet emra të njohur té poezisë greke , ,kroate bullgare Maqedone dhe shqiptare si Ruxandra Cesereannu dhe Corin Braga Rumani Nicola Açetura Loredana Pietrafresa Itali Dhimitris Kanelopullos Vasilis Panthis Adonis Skiathos Kostandinis Komianos nga Greqia , Slavica Gadzova Sviderska nga Maqedonija e veriut Flutura Açka Etleva Tafa dhe Vladimir Muca nga Tirana dhe Durrsi Anton Nikë Berisha dhe Zade Kuqi nga Kosova etj Promovime librash ,lexime poetike dhe shume adrenalinë artistike Eshtë k?naqësi dhe emocion i veçant? pêr sejcilin prej nesh té këmbej? libra dhe të shtrëngoj duart n? k?t? event me poetin italian Donato Altomare ,nga Molfeta Ai ka ardhur k?tu s?bashku me bashk?shorten e tij edhe kjo poete e njohur Loredana Pietrafesa Donato ?shtë autor i mbi 300 librave me poezi ,esse romane publicistike,parathënie ,sprova etj Romani i tij "Simfoni për perandorin" botim.i shtepise botuese prestigjioze "Elara" në Bolonja ,eshte edhe fitues i cmimit te kritik?s Vegetti ,nd?rsa njê tjeter roman i tij "Maxima" ështé fitues i çmimit Montadori Tê dy kéta romane jané kondideruar si nj? sukses nga kritika letrare italiane Edhe Loredana ?sht? autore e shum? v?llimeve të sukseshém me poezi si :Lëvore ,Prita dhe funde ,Nê skaj të njê droçke gjërash, Un? që jam prej hëne etj Ajo êshtë laureate e çmimit prestigjioz të botimeve abruceze me 2017 Botimet e san jany botuar n? disa gjuhë evropiane.

Ka oqeane t? tjerë

Të trazuar nga shqetësimi

Që se tregojnë kurrê fundin thot? ajo në poezinë e realizuar Faqja tjetër e hënës Po kêshtu ?shtë kënaq?si m? vete takimi me grupin e poetëve njohur grekê, që me zor e presin ftesën e koleg?ve tê tyre sarandiot? p?r t? vizituar qytetin e bekuar te 40 shenjtoréve Esht? pohuar me tê drejtë q? arti dhe letêrsija jan? ura tê padukshme qê lidhin popujt me nj?ri tjetrin dhe pranija e tyre e pérforcon m? së miri k?t? fakt Kostandino Komiano ka ardhur nga ishulli magjepês i Korfuzit, fqinji bukurosh dhe i p?rjetsh?m i Sarandes As dy milje detare nuk i ndajnë nga njëri tjetri k?to vende ,ndaj Kostës i duket se ka njê jet? t? t?rë k?tu

Teksa e dëgjoj tek reciton gjith? pasion poezinë "Orvatje e fundit ", brenda meje nis e krijohet nje moment pezulli

- Afrohuni prane meje ujra ,thote ai nder te tjera ne kete poezi

Ne skenen e dukshme absurde te déshires sime te shtypur

Sulmê asimetrike shkaktare

Poezitë e Kostës dhe shumë poet?ve të tjerë miq ,e kanë te shkrirë br?nda vetes filozofin? e liris? dhe t? ecjes p?rpara Esht? nj? poezi që gëlon nga dridhjet dhe emocionet e brendshme njer?zore M? vjen në mend nje varg i poezisë së njê poeti tjetër grek Vasilis Pandhis me titull Joni

Ujra epshorê si vdekjaMes lulezimit te puberteveKëtu ështu q? ujratVijn? p?r t? vdekur PO kêshtu" Triremat joniane" jan? dhe një shkak i bukur për tu takuar krijuesit e kësaj treve me nj?ri tjetrin E ndjeva të afert dhe shumë pranë edhe vargun spontan por tê thellë në mendime t? poetesh?s se re Slavica Sviderska ,fituese e shumê çmimeve letrare ne Maqedoni e gjetkë Poezité e kêsaj autoreje tashmë gjenden te përkthyera nê shum? gjuhë tu botës ,si arabisht ,anglisht ,çekisht , kinezçe ,serbe etj - Unë i kam te dy fytyrat e Jezusit shprehet metaforikisht ajo nê poezinë e ndjer? "Hartografia e vetvetes "

Unë me vete barti Sahar?nDhe muzikën e Afrikës së veriut që e këndojne burrat që e këndojnë qelizat femêroreDhe të gjitha babçorkat ballkanike n? mua

Mbas saj në podium ngjitetedhe nj? emer i njohur i mendimit kritik teatral ,në vênd Mjeshtri i madh Miho Gjini Edhe ai ka ardhur nga larg nga Athina e larg?t , ku ka gati 3o vjet qe jeton me familjen Mosha le t? b?j? të veten ,por për Miho Gjinin ajo nuk ka ndonje vlere te vecante Eshte e ngjeshur veprimtarija e tij letraro artistike Monografite per Naim Frasherin Margarita Xhepen dhe Nikolin Xhojen , me shume se p?r ta , jan? n? fakt monografi p?r evoluimin dhe madh?shtin? e artit ton? n? vite Miho ?sht? nga ata intelektual? q? z?rin e ngritur per zhvillimin e nj? arti t? past?r n? diktatur? ,e ka paguar me vite t? t?r? burgu dhe internimesh Esht? kjo ar?syeja q? prezantimi i tij nga moderatori Dashamir Malo ,u shoq?rua me duartrokitje t? ngrohta nga gjith? t? pranishmit N? Sarand? pasqyrat e detit dhe t? poezis? p?r gjat? dy dit?ve u bashkuan dhe u b?n? nji Vargje dhe val? dhe mbi t? gjitha shum? emocione Esht? poezia q? e ka k?t? forc? dhe atribut ndjesor M? emocionon p?rkujdesi i pushtetit vendor t? ketij qyteti ,q? kishte d?rguar enkas p?r ta p?rsh?ndetur k?t? aktivitet n?nkryetarin e bashkis? ,por edhe impenjimi i emrave t? njohur t? poezisl s? k?tij qyteti si Agim Mato ,Pajtim Caushi, Hekuran Halili , Irena Gjoni ,Timo Merkuri etj Poeti i njohur Bardhyl Maliqi vjen në k?të aktivitet mbas disa botimesh te suksesshme n? Bullgari , Kroaci dhe Itali ,duke kontribuar k?shtu me sa të mundë p? r njohjen e poezis? son? n? këto vende , por mua nuk di pse më pëlqen ta identifikoj k?t? poet me poemën e tij interesante "Bajamet e Konispolit ,"ashtu siç m? pëlqen ta identifikoj edhe poetin tjeter sarandiot Agim Mato me "Shtëpit? tona n? jug" Hekuran Halili ing i ndërtimit ,por nj?kohosisht autor i disa v?llimeve të suksesh?m me poezi , sapo mori në duar vellimin e ri poetik" Ç'ti bej shpirtit ",vëllim ku n? fokus eshte tema e dhimbshme e Çamerisë martire ,si dhe problematikat e arealit tonë Teksa pijm? nj? goto verl ne ambientet e Sejko hotel shkrimtari i njohur i kësaj treve dhe njëkohosisht kryetari i ketij klubi Pajtim Çaushi m? dhuron romanin e tij t? fundit" Flatrat e Ajtoit" Esht? n? natyr?n e tij krijuese thellimi n? psikologjin? e personazheve dhe nj? frym? e dukshme sarkastike Pajtimi tashm? ?sht? nj? autor q? adhurohet nga nj? mas? e gjer? lexuesish jo vet?m n? vendlindjen e tij N? dit?n e dyt? t? Triremave n? sall?n e shtepis? s? kultur?s u zhvillua edhe nj? promovim.model i krijimtarise s? nj?rit prej lirik?ve m? t? njohur bot?rore Mihail Eminesku Rreth profilit te tij krijues dhe rrezatimin e tij n? lirik?n e koh?s foli poeti dhe studiuesi rumun Corin Braga Nj? studim me referenca prej shumë studiuesve t? njohur rumun? të krijimtaris? se Mihail Emineskut Aktivitetit i dha me shume gjall?ri dhe konkretësi grupi i aktoreve té reja , p?rgatitur nga aktori dhe regjizori i njohur Karafil Shena Ndërsa grupi i poetëve bëri nj? vizitë n? orët e paradites n? parkun kombëtar arkeologjik te Butrintit ,unê p?rfitova nga rasti t? bëj nj? vizitë në Vila Veli , të poetit çam nga qyteti i Ksamilit Eduart Veli Edi ësht? shembulli tipik i njeriut punëtor të ditëve t? sotme E nisi q? nga hiçi biznesin e turizmit ,dhe me pun? ja ka dalë t? ndêrtoj? nj? hotel t? vogêl dhe t? bukur familiar n? brigjet e kaltra të Jonit ,Por jo vetëm kaq - Sa her? jam i lirë dhe i frymezuar ,thot? ai ,unë nis të shkruaj vargje poetikë ,kjo sepse n?p?rmjet vargut dhe këngês arrij më s? miri të plotësoj vetveten Edi vitin e kaluar botoi librin e tij t? par? me poezi , por n? planet e tij krijues jan? edhe libra të tjer? poetik? Té tillë entuziazém arrin té dallosh edhe tek shkrimtarja e re dhe e talentuar e k?tij qyteti Blerina Proi N? mbrëmje poetët miq dhe vendas e mbushën natën sarandiote me vargje dhe tinguj poetik? Dhe nuk ka më bukur t? bashkohen e t? bêhen një ,simfonit? e val?ve me vargjet e shpirtërave tan? Triremat joniane éshtë jo vetëm një fest? poetike por edhe nj? harmonizim përvojash dhe shkollash t? ndryshme poetike ,takim.krijuesish dhe krijim miq?sish ,dhe mbi t? gjitha Nd?rtime urash miq?sije ,për t? cilat kemi kaq shumë nevojë N? mbyllje për tê gjith? pjesëmarrësit u ndan? edhe çertifikatat e mirënjohjes ,si p?r ta përcuar edhe n?p?rmjet tyre , jehonen e mir? t? k?tij aktiviteti.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora