E marte, 18.05.2021, 03:02 AM (GMT+1)

Mendime

Nexhat Halimi: Trokitja në derë të vjetër

E enjte, 16.05.2019, 07:21 PM


Nexhat Halimi

Trokitja në derë të vjetër

Ky mëngjes me shi e dot s`ndërron asgjë

postieri vjen rrallë rrugës a hadri te dera 24 a

hesht pres më ikin mendjes poetët e majit

siç thoshte me bindje të thellë a demolli

e unë ja merrja pa kuptim këtë gjë

ja s hamiti më pastaj dhe ti dhe unë e tjetër

tashmë s`është veç ia kujtoj qeshjen e vjetër

ky mëngjes me shi unë pres kot letër

rrufa më pengon të lexoj diçka tjetër

ta zëmë pres të dëgjoj diçka të re për t csaba

i shikoj dorëshkrimet shkruar me kujdes

i pëlqente shqiptarët e thoshte pa frikë fare

ky poet hungarez që s`besonte në kthesa

e mua flakën ma pëlqente për liri

veç jo këtë liri që e gllabërojnë luftëtarët

Ky mëngjes me shi e shkrimi i vjetër ka vjet

Ose më falë ose më vrit e rilexoj zot

E dikush në derë të vjetër troket e troket

(16 maj 2019)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora