E hene, 04.12.2023, 01:33 PM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Ty, o trim lirie

E hene, 25.03.2019, 03:02 PM


Zymer MEHANI

TY, O TRIM LIRIE....

(Dëshmorit të kombit, Selim Berisha, NË 20-VJETORIN E RËNIES)

Sa të paska hije

Ty, o trim arbëror

Gjaku në kraharor!

Barrikadë

N'shtëpinë atërore

Nise luftën për fitore

Janë bërë bashkë

Qyqe dhe korba

Granatojnë me gjyle, topa

Por, ti trim,

Me këngë në gojë

Vatrës iu bëre mburojë

Në UÇK

Në rresht i pari

Të pat thirrë Adem Jashari

II

Ti je lukëkuqe

Je dhe trëndafil

Mes yllësive ndrin

Yll i qiellit tim

Në flakë lufte u fute

S'u stepe, s'u druajte

Pranë shkëmbit, burimit

Me peshë të betimit

Me flamur në gji

Ti re për liri...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora