E enjte, 29.02.2024, 08:44 PM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Si janë poetët

E diele, 24.03.2019, 04:57 PM


Neki Lulaj

SI JANË POETËT

Poetët janë si një pyll plot me bor, si një agim

Si një fushëme ullinj plot gjethe e me kokrra

Degët iu lakohen nga pesha e rëndë e begatisë

Kanë bukurinë që ua njeh guri, lulja dhe shqota

Poetët janë erë behari apo dhe vjeshtë pa gjethe në tufane

I zbardhëron edhe bora e parë i zbukuron urimi

Poetët janë artitektë urash mbi detra e oqeane

Që lidhin botë me magjinë e vargut dritërrëzëllimi..

Ata janë si kështjella madhore katallanësh si përrala..

Me plotë shkallë, rrasa, tjegulla, bedena, gur e mure.

Portat i kanë shumë të mëdha të gjera e të gjata

Janë kala me mure, frëngji apo petale me lule

Janë bletarë që shpërndajnë hojin e fjalëve të ëmbla

Janë poleni i lulës ku bleta e thith dhe e bën mjaltë

Bukuri e botës dhe gurë margaritari si në ëndrra

Dashuron të dashurit e shlodh ne udhë çdo shtegtar

Poetet janë dritë që fle në prehërin e hënës

E në gurrat e fjalës së tij shuhet etja dhe uuriaN

Ata janë edhe engjëj që rrinë në mjegullën e dendur

Kanë kalanë e fjalëve me shkallë ku prekët gjithësia

Janë ëngjëj dhe bujq duarartë që krasisin vargje

Strofat ua kafshojnë zanorët rrallë e me rrallë

Bashkëtingëlloret ju rrëshqasin,valeve të Bunës në harqe

Janë gryka bueimi plot shkumb e ujë qe dukën si ujëvarë

Vegon ylli tek ta ku etjen e shuajn brez pas brezi

Tek ta janë Fishta, Migjeni, Naimi, Noli, Mjeda, Poradeci,

Janë Kadare, Galica, Berisha, Qyqalla, Desku, Selmani e Gjergji.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora