E diele, 23.06.2024, 05:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Blerja e votës

E premte, 01.03.2019, 08:20 PM


Jusuf Zenunaj

BLERJA E VOTAVE

Blerja e votës është e lirë

një kile grosh e një thes miell,

brohoritja deri në qiell

kjo parti na bën të lirë,

vendin tonë na lulezon,

për n'Europë rrugën shkurton !

Me mashtrime e premtime

populli ëndrrat ushqen kot,

sikur dje edhe sot " kazani ",

s'ka t'mbaruar tranzicion !?

Barrën shton edhe BE-ja

vit për vit kërkesa të reja,

sikur miun nê labortor

Shqipërinë e përdor ?!

Dilbeek, mê 28 shkurt 2019

HAJRUSHI POET

Si vagona trenash

vargjet varg e vijë;

si gjella pa kripë,

as këngë, as poezi !?

Komente e pëlqime

si t'ishte Lasgushi,

pa lexuar asnjë libër,

poet u bë Hajrushi !

Doktori i letërsisë

e ngrehu në qiell,

shkruaka si Migjeni

me vargun e lirë !?

26 shkurt 2019(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora