E premte, 19.07.2024, 03:27 AM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Bisedë me Kosovën

E premte, 01.03.2019, 08:09 PM


Zymer Mehani:

BISEDË ME KOSOVËN

AUTORI: Kosovë, kush derdhi me shekuj gjak për ty?

KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush e dha edhe jetën për Ty?

KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush kaloi jetën nëpër burgjet e armiqve Tu me qindra vjet?

KOSOVA: Bijat dhe bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush të tradhëtoi gjatë historisë shpeshherë?

KOSOVA: Dikush nga bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush po të vjedh me të dy duart?

KOSOVA: Pushtetarët (Qyqarët) e mi.

AUTORI: Kosovë, kush po e bën arna-arna hartën Tënde me ZAJEDNICË-n, që po shëmbëllen me mushkëritë e sëmura?

KOSOVA: Qeveritarët (Qyqarët) e mi.

AUTORI: Kosovë, kush po i fal tokë Tënden Malit të Zi?

KOSOVA: Për fat të keq, bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush ta ndërroi Tëndin Flamur Kuq e Zi?

KOSOVA: Faqezinjtë, bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush po t’i gjuan me gurë policët e Tu?

KOSOVA: Vëllai vëllanë po e godet dhe po e gjuan.

AUTORI: KOSOVË KUSH PO TA QET FLAKËN?

Kosova: Gjatë shekujve armiqtë e panumërt e sot bijtë e mi.

AUTORI: Kosovë, kush dreqin po të quan multietnike?!...

KOSOVA: Bijtë e mi (pushtetaxhinjtë e pafytyrë)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora