E hene, 24.06.2024, 12:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Resmi Osmani: Për Antigonën

E enjte, 28.02.2019, 08:44 PM


Poezi

Resmi Osmani

PËR  ANTIGONËN

Kushtuar dëshmores Antigona Fazliu

Më përlotin vargjet për Ty,

Antigonë,trimëreshë, heroinë

Motër, bijë,

Trëndafil i kuq kosove,

Çikë Dardanie

Bijë Shqipërie

Rënia jote ish  kuje e gjëmë,

Kushtrim Lirie.

Antigonë, kujtimi yt i pavdirë

Dhembje shpirti, gjak e lot

Në rrënjët e pemës së lirisë,

Në altarin  e pavarësisë,

Gjaku yt në flamur të Arbërisë,

Emri Yt

Yll i pashuar

Në qiellin e Shqipërisë.

Antigonë, motër, bijë, dëshmore, heroinë……

Tiranë, më 27.02.2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora