E merkure, 04.10.2023, 04:41 AM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Tarelli: Thinja pleqërie

E enjte, 28.02.2019, 08:01 PM


Thinja pleqërie

Nuk të mban ngrohtë, veshur qyrk i huaj.

Në bukë të botës, a ngopesh? Më thuaj!

Drithin tënd ngarko, në mulli shko e bluaj,

Mbush hambarin plot, ç’t duash gatuaj.

Më dorën e tjetrit, kurrizin tënd mos kruaj,

As gjarprin kur fle, në ferrë mos e luaj,

Më pas zë e thërret, bobo seç po vuaj!

Çfarë i bëjmë vetes, di kush ta shkruaj?

Vetes ia them! Si të duan të tjerët!

S’pyes për zengjinët, më shumë për të mjerët.

Kërko yllin tënd, në qiellin e errët!

Mos e lerë të ikë, ndaj nisu herët.

Përtacia, ves, apo mungesë mençurie?

Të urtët na thonë: Jeta dhuratë perëndie,

Cilësia e saj, guxim dhe dritë diturie.

Besova, kur koka u mbush, thinja pleqërie.

Kadri Tarelli

Durrës më: 27, të shkurtit, 2019.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora