E merkure, 29.11.2023, 10:35 PM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Kur vdes...

E hene, 25.02.2019, 10:55 AM


KUR VDES..

Kur vdes politikani,

ose beznismeni,

dhembja e pikëllimi

nê këmbë zgjon krejt vendin.

Kur vdes dijetari

siç ishte Idriz Ajeti,

në varrim nuk shkojnë

shkencëtari , as poeti.

Kolegë e studentë

nuk i sheh gjëkundi,

rrugën për tek varret

sikur e përbiu lumi !?

Në dimrin e popullit

rrugë hapi akademiku,

në lirinë me dimër

Idrizi i Madh iku...

J.Z. 24 shkurt 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora