E merkure, 29.11.2023, 09:59 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Vdekja e Akademikut

E diele, 24.02.2019, 01:12 PM


Satirike

VDEKJA E AKADEMIKUT…

Kur u nda nga jeta, Akademik Idriz Ajeti,

Nga dhembjet me lot, ka qarë Alfabeti..!

Të gjithë germat shqipe, me tinguj mortorë,

E nisën në amshim, “Rrapin Shekullor”!

Pa qarë s’mbet, vendlindja prej Medvegje,

Që ka mbet e ndarë me gardh e me megje!

Këto ndarje u panë, në të pame e n’varrim,

Me një grusht njerëzish, mbushur pikëllim!

Kjo shoqëria jonë, me shumë “detyrime”,

Po si nuk e gjeti, një vend për ngushëllime?!

Gabimet me thasë, i kemi n’praktikë,

A s’na ngeli Noli, me varr n’Amerikë?!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora