E marte, 26.09.2023, 09:05 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Lugina e referendumit

E premte, 01.03.2019, 08:18 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

LUGINA E REFERENDUMIT…

(Me rastin e 27 vjetorit të Referendumit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkëngjitje Kosovës, pjesë e pandashme e së cilës ka qenë, gjithmonë, gjatë historisë)

Kur u mbajt për bashkim Referendumi,

Luginën Dardane, thanë e mori lumi..!

Po që nuk e mori, me rrënjët e thella,

Nga se Ariu, s’nxirret dot nga shpella!

Brez pas brezi ruajti gjuhë edhe zakone,

Duke u përplasur, në shumë opsione…

Madje nxori n’treg, emrin e kësaj treve,

Nga Kosovë Lindore, në Luginë Presheve!

Kosova Lindore, nuk matet n’peshore,

As më pak nuk është, sikur zorra qorre,

Njerëzit e kufirit kanë thënë me të drejtë,

Janë si rrathë lakrori, që s’përtypen lehtë!

Le ta dijë Brukseli deri në Serbi,

Edhe ne n’Luginë, jemi kuq e zi.

Kuq e kemi gjakun e zi situatën,

Që kur na ndanë, si dita me natën!

Lugina e Preshevës, shtyhet në agjenda...

Ajo është vullkani, që zien nga brenda!

Nga flakët e saj ndizet gjithë Ballkani,

Për një plesht të vogël a digjet jorgani?!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora