E marte, 21.05.2024, 11:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Shyqyri Fejzo: Varfëria

E diele, 17.02.2019, 09:57 AM


Shyqyri Fejzo

Varfëria

Dembelizmi rrugës ecte ngadalë

Fliste me vete e diçka mendonte

Nuk ishte as sakat dhe as i çalë

Vetë nuk e dinte ku po shkonte

Zhurmë hapash në çast dëgjoi

Një zonjë e qeshur prapa i vinte

Nga gëzimi mendja i fluturoi

Ja. Pas dy tre hapash ajo e arrinte

“Më arrite kur jam i lodhur pak

Duket që na bashkoi shoqëria

Cila je? Dua të njoh e kam merak”

U përgjigj zonja:”Jam varfëria”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora