E diele, 14.04.2024, 06:12 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Masakra e Llashticës

E hene, 17.04.2017, 09:53 AM


MASAKRA  E  LLASHTICËS

 

Më 13 dhe 30 Prill të vitit ’99 ,

Në Lashticë çka na ka kanë –

Gjëmë e vaj në katër anë ,

Krime t’ rënda serbët banë ?!

 

Krime  banë përmbi shqiptarë –

Ushtarë,  policë , paramilitarë !...

Këto krime që na trishtuan –

Kurrë për jetë nuk u hetuan ?!

 

Këto familje që janë dëmtuar ,

Çka janë vrarë e pushkatuar ,

Torturuar e dhunuar –

Këtë zhgënjim  s’e kanë merituar !

 

Këto krime për t’ u heshtur ,

Kriminelët mos me u përndjekur ,

Gjeneratat nuk e kanë merituar –

Nga drejtësia për t’u anashkaluar !

 

Në muajin Prill ’99 –

Krime t’ mëdha n’ Llashticë u banë !

Kriminelët paramilitarë –

Vranë 23 civil shqiptarë !

 

Paramilitarët kanë ba kërdi –

I kanë djegë 120 shtëpi !

E kanë djegë shkollën fillore ,

Bashkë me bibliotekë  shkollore !

 

Kanë plaçkitë qindra traktorë ,

Bashkë me veglat bujqësore !

Nga gjithë fshatrat që janë sulmuar 

Llashtica është më e lënduar !

 

Në muajin Prill ’99 –

Zi e terr në Llashticë banë !

Masakruar , djegur e vrarë –

Janë gjithsejtë 13 shqiptarë !

 

Kjo Llashtica pa pikë hileje –

Është goditur mbi shumë familje !

Vrasje , pushkatime e dhunime ,

Djegie kufomash dhe shumë krime !...

 

Për këto krime të këtij veni ,

Rrëfen me lot Deli Hyseni –

Paramilitarët e serbijanit ,

Hynë n’ shtëpinë e Rifat Shabanit !...

 

Kriminelët paramilitarë –

Aty i vranë 13 shqiptarë !

“Kujtoj rom paramilitarin –

Babanë tim qëlloi të parin !...

 

Romin , mortaja e plastë –

Qëlloi babën n’ syrin e djathtë !

Vazhdoi të vras me radhë të tjerë –

Edhe një serb i ndihmonte n’ derë !”

 

Deliut lot i rridhnin sytë –

E godet një plumb në fyt !

Menjëherë i humbë  vetëdija –

Nuk pa ma ç’ po  pret shtëpia ?!

 

Zoti fuqinë ia dhuroi –

Kësaj plage i përballoi !

Për shpëtim i priu nafaka –

Doli i  gjallë nga tymi e flaka !...

 

Flet Deliu me lot për faqe :

“ E pashë si digjej nëna Ajshe !

N’ tym e n’ flakë digjej shtëpia –

Ajo dha shpirt në duart e mia !

 

Me sy t’ mi pashë shpinë – armiku që e kalli ,

Pashë Feriz Shabanin –  si digjej për së gjalli !

Trupi i tij në zjarr është karbonizuar –

N’ krahë t’ nënës Zijavere , ai  jetë ka ndërruar !“

 

Me dhembje të shpirtit , Deliu tregon –

Për paramilitarin , që ishte një rom !

  ia  vrau  babanë , për toke ia  shtriu ,

Menjëherë  pas tij  ia  vrau  vëllain Fazliun !...

 

Babait edhe vëllait , pasi  ua mori shpirtin –

Ia vrau kushërinjtë  Rifatin dhe Xhavitin !

“Unë me plumb në qafë isha i goditur ,

I alivanosur edhe i tronditur !...

 

Pas gjysmë ore pashë ç’ kishin bërë n’ katund –

I kanë ekzekutuar t’ gjithë me nga një plumb !

Ymerit i thanë :”Ty duamë me të falë –

Po të lamë  me  vuajt derisa t’ jesh gjallë !”

 

Kështu dëshmon për së gjalli , ai Deli Hyseni –

Për vrasjet dhe krimet që iu banë këtij veni !

Serbët prej Pasjanit e prunë buldozerin –

Për t’ rrafshuar vendin , krimin edhe tmerrin !

 

Për datën 13 Prill , të vitit ’99 ,

Për barbarinë serbe mbi shqiptarë që banë ,

Forcat kriminale të sllav serbijanit –

Bindshëm flet rrëfimi i Vlora Shabanit !

 

Vlora ,  n’ këtë masakër serbët që e banë –

E ka humbur nënën , ka humbur babanë !

Humbi babagjyshin, e humbi  vëllain –

Kriminelët serbë zemrën seç ia thanë !

 

Vlora ,  nga traumat që i ka pësuar –

Është dashtë t’ shkojë jashtë vendit për të u shëruar !

Ajo shkoi    Shtetet e Bashkuara të Amerikës –

T’ shërohet nga traumat e luftës dhe frikës !...

 

Vlora , n’ këtë masakër keç ishte plagosur –

Nga paramilitarët për krime t’ përsosur !

Ajo , me sy t’ vet zjarrin kishte pa –

Si digjeshin për së gjalli prindër , gjysh e vëlla !...

 

Vlora , ka dëshmuar se i ka pa me sy –

Dy paramilitarë dhunshëm n’ shpi t’ saj kur kanë hy !

Kur kanë hy rrëmbyeshëm n’ shtëpi t’ saj n’ Llashticë –

Shtëpinë dhe familjen krejt i kanë kërdisë :

 

“Kujtoj paramilitarët n’ shtëpinë tonë çka banin –

Si e detyruan babin tim Selami Shabanin ?!

Këta paramilitarë , porsi qen të qartë –

E detyruan babin ,  që t’i ngritë duart lartë !...

 

Pastaj në një dhomë t’ gjithëve na kanë tubuar

Dhe për të na ndarë menjëherë kanë filluar !

Meshkujt në një dhomë i ndanë në një anë ,

Gratë e  fëmijët në  dhomë tjetër na kanë lanë !”...

 

Dëshmitar i dhunës – mësues Nehat Shabani ,

Tregon dhunën , krimet që  iu bëri  serbijani :

“N’ krah të djathtë m’ plagosën serbët që banë krimin

Dhe pa gjurmë  ma humbën djalin tim – Lirimin !”...

 

Kështu më 13 Prill , të vitit  ’99 –

Mësues Nehat Shabani , ishte plagosë rëndë !

Derisa banorët po qëndronin n’ male –

Nehati i plagosur kishte ra në halle !...

 

Më datën 13 Prill , të vitit ’99 –

Në fshatin Llashticë , shqiptarë të vrarë janë :

Ali Bejtë Selimi, Rukije Qazim Ramushi ,

Enver Sylë Murseli , Nezir Hasan Ramushi ,

Ymer Kadri Rashiti , Xhyzide Shaban Hasani ,

Lulëzim Feti Musliu , Lirim Nehat Shabani !...

 

  datën 30 Prill , të vitit ’99 –

Nga serbët barbarë , këta shqiptarë vra janë :

Hysen Deli Hyseni , Ajshe Hysen Hyseni ,

Fazli Hysen Hyseni , Arife Fazli Hyseni ...

 

Blerim Ramadan Halili , Driton Fazli Hyseni ,

Sylejman Ymer Ibishi , Mihrije Deli Hyseni ,

Rifat Xhemajl Shabani , Selami Rifat Shabani ,

Zijavere Ejup Shabani , Fisnik Selami Shabani ...

 

Bashkë me ta është vrarë Xhavit Banush Berisha –

Nga xhelatët serbë – gjakpirës si bisha !

Kështu kanë bërë krime bishat e Ballkanit –

Që zbatonin urdhrat e kriminel Sllobodanit !

 

Pos masakrës që banë kriminelët e shkive –

Fshati Llashticë ka përjetuar djegien e shtëpive !

Ua kanë plaçkitur teknikat  bujqësore ,

Ua kanë  dëmtuar dhe shkollën  fillore !...

 

Në numër të madh u janë zhdukur bagëtia ,

Pa asnjë arsye është djegur xhamia !

Pamëshirshëm  është djegur biblioteka e fshatit ,

U është djegur ambulanca e shëndetit dhe fatit !

 

Në Llashticë janë djegur 123 shtëpi –

Me 137 objekte ndihmëse që kanë ba kërdi !

N’ Llashticë janë plaçkitur mbi 90 traktorë ,

Vegla tjera pune , 120 motokultivatorë !...

 

3 autokombajna  dhe 3 kombibusa ,

Një kamion dhe 130 vetura !...

Këso krimesh s’ kanë bërë sulltani , as pasha –

I  kishin plaçkitur 680 kafshë të trasha !...

 

Gjilan, më 13 .04.2017.       Demir KRASNIQI(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora