E merkure, 04.10.2023, 07:43 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Diploma e dashurisë

E premte, 04.09.2015, 10:16 PM


DIPLOMA E DASHURISE.....

-Ekskluzivisht per revisten ZemraShqiptare-

Nga Zeqir Lushaj

Dhenderri Fatjon Gjini eshte nga Kashnjeti i Mirdites e prej dy dekadash jeton ne Balldre.

Nusja Nikoleta Bici nga Malsia e Madhe por rritur ne Lezhe. Moshatare, shoke klase e banke, te diplomuar para pak ditesh me rezultate te larta ne fakultetin e Infermerise.

Dashuria mes tyre celi si lulet ne fillimpranvere e dje u kurorezua me martese ne nje dasem model ndaj edhe po e titulloj fotoreportazhin DIPLOMA E DASHURISE...

Ne kete feste familjare (por edhe shoqerore), u ndjeva shume i vleresuar kur miqte mirditor qe kur eshte ndare Dita e Dasmes me kane caktuar Krushk i Pare.

Edhe si obligim edhe si urim per ciftin e ri dhe krejt familjet Gjini e Bici po ju percjellim ne 10 foto vetem disa caste nga kjo dasem shembullore, plot 5-ditore.

Besojuni fotove por edhe subjektivizmit te interpretimit tim neper keto caste emocionale qe pak a shume i ka perjetuar edhe lexuesi yne neper festa e gezime te tilla, ne Atdhe por edhe me permallshem kur eshte larg Tij.

5 dite perpara ka filluar dasma ne shtepine e kashnjetorit Pashko Gjini ku dasmoret ndjehen sikur jane ne oborrin e keshtjelles se Rozafes.Jo me kot, qe kur ia kam pa shtepine Pashkos une i therras me dashuri e respekt: -O BEU I BALLDRENIT.

Pashku ne dasmen e djalit eshte i kudondodhur...por herepashere shkon e perqafon nanen e tij te dashur.

...20 pjestare te familjes nisen per ti uruar miqte ne Lezhe ne naten e dasmes se vajzes tyre te dashur.

..."a ja bane hallall nanes..."?

E ne keto momente eshte e justifuar edhe ndonje pike lot..!

Kisha Kotolike e Lezhes nje objekt shume madheshtor...ku ne emer t Zotit bekohet edhe kjo martese.

...Megjithese institucion shpirteror edhe ketu u bashka te firmosesh "Diplomen e dashurise".

...e dime qe kemi marre nje nuse te bukur... por i duhen pak caste te largoje " seriozitetin" solemn...!

...Edhe Krushku i Pare me shoqen e ti,

Don nje kujtim me ciftin e ri...

...Dhenderri Fatjoni kryen mes harese e urimeve ritin tradicional "Shamia e Beqarit".

...dhe tani cifti i ri hap shishen e Shampanjos ndersa ne mulitorten do e kemi nga nje racion te gjithe...

"...rriten djem e rriten vajza,

Ma shume gezime,

Ma shume dasma...."

-Per ZSh-ne, nga Lezha e Gjergj Kastriotit, fund-Gushti e fillim-Shtatori 2015-(Vota: 51 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora