E merkure, 28.02.2024, 11:24 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Nga dritarja ime

E hene, 22.06.2015, 06:17 PM


Sejdi BERISHA:

 

NGA DRITARJA IME...

(Apo elegji e pashkruar)

 

Nga dritarja ime

Sa shikimet më janë përvjedhur

Dëshirat

Në ëndrra më janë shndërruar

 

Nga kjo dritare

Zogun e lumturisë e kam thirr

Bukurisë së tokës lutur iu kam

Në fllad vere jam shndërruar

Qershizat për t’i pjekur

 

Nga dritarja ime

Me përrallat e gjyshes

Rritën e shtatit e kam mashtruar

Në vapë vere kur mbyste vetmia

Me zukatje mizash bëja histori

 

Nga dritarja ime

Gjithçka kam parë

Tinëz e kam parë

Përcjelljen e gjyshit për në varr

Edhe qyqen duke kënduar

 

Nga kjo dritare

Me sytë dhe zemrën time

E kam parë vdekjen e poetit

Që kullonte plagë atdheu

 

Nga dritarja ime

Ndoshta do ta shihni

Atë djallin

Që unë edhe sot e kërkoj...(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora