E diele, 13.06.2021, 07:17 PM (GMT+1)

Kulturë

Dibran Demaku: E rende qenka ikja

E enjte, 18.06.2015, 07:52 PM


Dibran Demaku

 

E RENDE QENKA IKJA

(Gani Xhafollit)

 

Mbremje kanadeze me drita e ngjyra

dhembjen sec e ndeze ne zemra e fytyra

lajmi shperthen i hidhur i rende sa vete Planeti

ne ndjenjen e ndrydhur sot na la Poeti.

 

Duke shkruar vargun dridhet dhe vete dora

pikelluar eshte simboli-loton metafora

Vere moj e uruar qe e pjek dhe fikun

ne endrren e gurezuar pse na e morer mikun?

 

Sonte Ujevare e madhe per nje cast ndali rrjedhen

sonte muzes poetike dikush ia mbylli deren

pertej Ujit te madh,larg oh sa larg

ne vend te trendafilit e dergoj kete varg!

 

Eu,Gani Xhafolli e rende qenka ikja

tek te kujton miku,tek te kujton mikja

dhe loti i

femijes rrjedh pa ndal ne faqe

Fjala jote do jetoje-Ti prehu ne paqe!...

 

Ujevare e Niageres, kufiri ne mes te Kanadase e SHBA-se,

17.06.2015(Vota: 4 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora