E hene, 15.04.2024, 05:10 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Orë Letrare për poetin Shaban Cakolli

E premte, 30.01.2015, 07:56 PM


LIDHJA SHKRIMTAR?VE, ARTIST?VE DHE KRIJUESVE SHQIPTAR? N? GJERMANI

ORGANIZON:

OR? LETRARE : N? P?RKUJTIM T? POETIT SHABAN CAKOLLI

Të dashur krijues nga vendlindja dhe mbarë mërgata!

Ju ftojmë përzemërsisht të merrni pjesë në Orën Letrare përkushtuar poetit dhe publicistit Shaban Cakolli me rastin e gjashtëmujorit te  shuarjes fizike të tij. Duke e ditur se Shaban Cakolli kishte miq anekënd botës, ka promovuar shumë krijues të ri dhe  ka bashkëpunuar me të   gjitha Shoqatat kulturore dhe posaçërisht me Lidhjen e Shkrimtarëve Shqiptarë në Gjermani ku edhe ishte sekretar i saj do të evokohen kujtime, do të recitohen poezi nga libri më i ri i tij i lënë si dorëshkrim dhe i shkruar pak pa dhëne frymën e fundit  të jetës se tij, dhe do lexoni  poezi qe i ju të dashur miq i keni  përkushtuar atij.

Do të ftohen përfaqësues të institucioneve tona shtetërore dhe kulturore si edhe dhe mjetet e informimit.

Ora Letrare mbahet me datën 31.01.2015 ( e shtunë) në :

Bonhoeffer Haus Gladbeck

Postalle 12  Gladbeck 45964, dhe fillon nga ora 14,00.

Do të shtrohet drekë dhe do të xhirohet dokumentar nga RTK-ja.

Në emër të Kryesisë se LSHAKSH-së

Me shumë respekt:

Kryetari: Pal Sokoli(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora