E marte, 18.06.2024, 02:07 PM (GMT+1)

Mendime

Femi Cakolli: Pse dhe si sulmon babai i kombit?

E marte, 23.12.2014, 08:57 PM


Pse dhe si sulmon babai i kombit?

Nga Pastor Femi Cakolli

Prof. Rexhep Qosjes nuk e di se kush i pari dhe kur ia dha epitetin “babai i kombit”. Kurdo qofte e cilido qoft? ai mendoj se ai i ka b?r? dy gabime trashanike.

E para, ka nj? problem historik, se babai i kombit ton? faktikisht ?sht? Ismail Qemajli.

E dyta, po q? se ky do t? ishte babai, pra ati, pyetja ?sht? cila ?sht? at?sia e tij e dëshmuar deri tani. Kush jan? bijt? e k?tij ati? A ka m? shum? bij apo thjesht?r ky baba? Morali, etikia dhe fryma e tij m? shum? flasin p?r nj? njerk gjarp?rosh sesa nj? q? t? ofron, t? pajton, t? nd?rton. Ky t? helmatis kurse babai sh?ron. Ky akuzon kurse babai fal?. Ky i thirr? t? tjer?t p?r kryengritje e rrebelim kurse babai jep e sakrifikon. Ky vreros kurse babai kurajon. Ky shpalos urrejtje vazhdimisht kurse babai ka me tepri dashuri. Mir?, respekt vetëm p?r pun?n e tij si historian letërsie, kritik dhe shkrimtar, por jo m? tej!

S?rish babai i kombit goditi k?to dit?! Sa goditi z. Isa Mustaf?n po aq e pati edhe me z. Hashim Thaçi. Mendoj se k?saj here “babain plak” e idhnoi “i biri” i tij Hashimi i cili e preu nga fotoja e n?nshkrimit t? marr?veshjes s? Rambujes. Dhe pasi ndodhi kjo ky u sul ndaj Thaçit, e kur ky b?ri aleanc? me Mustaf?n tash “babai” brofi.

Kam analizuar disa polemika dhe sulme t? tij q? historikisht Qosja i ka zhvilluar ndaj personaliteteve dhe figurave t? ndryshme shqiptare.

Qosja ka nj? taktik? si i sulmon njer?zit.

Ai t? sulmon jo se çfar? ke b?r? por kush je dhe p?r k?t? nuk zgjedh, nuk t? kursen? Sulmon symbyllur – ashtu si nd?gjon ai ndoshta nj? z?!

Pra ky t? sulmon edhe pse je i shkurt?r, pse je i gjat?, pse je i plot?, pse je shëndetlig, pse je shkrimtar, pse je poet, pse je prej Gjakove, pse je prej Presheve, pse je kryetar i akademis?, pse je kryetar i Prishtin?s, pse je kryetar i Kosov?s, pse je kryetar i LDK-s?, pse ke lindur n? fshat, pse je mik i nj? armiku t? tij, pse nuk je mysliman, pse je pro-europian, pse je akademik, pse je kryeminist?r, pse je nga veriu, pse je demokrat, pse je kapitalist, pse je djathtist.

Qosja t? sulmon pse nuk e citon at? n? studimet e tua.

Qosja t? sulmon pse nuk je si ai.

Qosja t? sulmon pse nuk e adhuron at?.

Ja pse Rexhepi ?sht? i zem?ruar me Hashimin dhe e godet Is?n.

Soll t? sqarohemi se as Is?n e as k?t? qeveri nuk jam duke e mbrojtur se vërtet asgjë s’e kan? ba fet, por t'i presim pak!

Paramendoni sikur Isa Mustafa, kryeministri i Kosov?s, do t? ishte takuar me imamin Shefqet Krasniqi, i akuzuar p?r nxitje t? urrejtjes nd?rfetare dhe nxitje t? rinis? kosovare n? aktivitete terroriste - çfar? do t? shkruante p?r t? prof. Qosja, babai i kombit?!

Viteve t? fundit me qindra e qindra problem morale, sociale, politike, kulturore e nacionale kan? ndodhur n? vendin ton? e profesorit, babait, akademikut, nuk i ?sht? d?gjuar z?ri, por kur iu pre fotoja nga Marr?veshja e Rambujes prej Hashimit – duket sikur e hallakat?n - dhe tash rri pip! Pse?

Sepse nuk i do bijt? e vet? q? t? jen? t? lumtur por i th?rret ish-veteran?t, ish-luft?tar?t, ish-student?t dhe rinin? t? ngriten m? k?mb?, p?r kryengritje, q? ta rr?zojn? qeverin?.

Babai???!

Eh, bab? he!!!?(Vota: 10 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora