E premte, 14.06.2024, 05:30 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Europë

E marte, 04.11.2014, 07:19 PM


Xhavit Gasa

 

EUROPË

 

Zgjohu,

Europë,

nga gjumi...

 

Hidhi,

poshtë,

syzat miope..

 

Pastroje,

ti moj lëkuren,

nga puplat e korbit...

 

E dëgjove Europe,

Papën në Tiranë,

kur shqiponjën e bekoj....

 

Europë mësoje,

nuk kafshon dot

Gjarpri shqiponjën...

 

 

MBI MËKATE

 

Mbi gjakun e atyre,

që u flijuan për liri,

diktaturën ngrite,

lirinë në qeli mbylle....

 

Mbi gjakun e djersën,

e popullit 50 vjet,

që si lum u derdh,

ngrite mal me bunkerë...

 

Mbi mëkate makabre,

ngrite lavdinë tënde,

mbi eshtra njerzish të vrare,

që askush nuk di ku prehen....

 

Ti ishe pra nëna shtrigë,

që bijtë e tu masakrove,

i vure përballë njeri tjetrit

si armiq dhe jo si vëllezër....

************************************

*************************************

Në një dorë gjethe dafine,

me dorën tjetër thikë pas shpine!!!!

 

 

KRENARI

 

Ti o pëllumb,

krahëshkruar,

merre paqen në krahë,

shpërndaje anembanë,

........................ndër shqiptarë.

Ti o qukapik,

me sqepin e mprehtë,

pasrtoje çdo krimb,

nga trupi i atdheut.

ju o rrezet e diellit,

largoni retë e zeza,

........................prej qiellit.

Ndjehemi krenar,

për ty shqiponjë,

që zoti i madh,

me emrin tënd na

.......................bekoj.

 

Krenari,

ndjejmë,

përjetë...

për dy,

burrat e mëdhej...

bij të Shqipes..

ISMALI QEMALI

dhe ISA BOLETINI.(Vota: 4 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora