E premte, 12.07.2024, 03:25 PM (GMT+1)

Kulturë

Yllirian Merturi: “Nuk e leshojme, kurre!, Fene e Krishtit!”

E merkure, 01.10.2014, 07:47 PM


MIRDITORET:  “Nuk e leshojme, kurre!, Fene e Krishtit!”

(Leter e hapur derguar ish-presidentit te Rep. se Shqiperise,Sali Berisha.(1))

 

Nga  Yllirian Merturi

 

Ah! Ta lumsha!, moj, Demokraci..!

Per cdo dite sajon, ndonje “mrekulli.”

Me skenar, propogande e anarki.

Pak te mira, me shume mbrapshti.

 

***

Nga Mirdita, pa prite, me saktesi.

Niset leter-kerkese, per Qeveri.

Qendisur bukur, plot qartesi.

Luten per ndihme me urgjensi.

Kane kerkuar, ndoca derdemen.(2)

Te ngrene xhami ne Reshen!

Ne qytete, ne mes te lulishtes.

Bash, ne zemer te Mirdites.

 

***

Keshtu, nje dite, pa prite.

I deleguari mberrin ne Mirdite.

Mblidhen njerezit, si ne kohe te Enverit.

Flet per lirine e fjales e te drejtat e njerit.

Per bashkejetesen e kishes me xhamine.

Krenari ndaj, se ciles te tjeret nuk e fshehin ziline.

Sqaron per Pashket e per Bajramin.

Bukur ndalet, sidomos per Islamin.

Qeveria,- vazhdon “zyrtari”,- me ka derguar!

Kerkesen tuaj per t”a shqyrtuar:

“Disa rreshenas, presidentit i jane drejtuar:

“Per te ruajtur fene, per te ngjalle besim.

Ne Reshen kerkojne xhamine!” ........

U cuditen, nga i madh, deri tek i vogli!

Po, kjo “mrekull”, o Zot!, qysh na polli!?

Vertete, njerezit bejne habi!

Ne Mirdite, kurre, s’ka bere vaki!

 

***

Demokratet rreshenas paskane thane:

“Per te dhene pergjigje me taban.

Kerkojme kohe me na dhane!

Se n’tradite ne kete vend;

Vendimet mirren ne kuvend.

Qe kete pune, drejt per t’a zgjidhun.

Duhet te pyesim, krejt Mirditen.”

 

***

Ky problem, pa me te voglin dyshim.

Ngjalli, tek njerezit, te madh diskutim.

Si t’ia bejme, cfare te bejme?

Kete “kopil”, n’ dere, duan t’na lene!

Disa ardhacakve, qe i mohuan Zotin vatanit.

Tani, u “digjet” shpirti per Ku’hanin e Islamit.

Ne debat, paska thane nje plak i urte.

Buzen ne gas e me te bute:

“Ne se, doni me e krye punen:

Merrni e “pyesni”, Marka Brunen!” (3)

 

***

Marka Brunga...fytyr qeshur.. flet ngadale:

“Burra! Ksaj pune, kollaj me i dale!

Qe te binden te mencurit e derbedenet.

“Gjegjuni! Dakord! Me kusht: Gjeni themelet!”

Marku, thjeshte e sakte ka thane:

“Sa di une, nga te paret tane!

Peseqind vjet, as me heret dhe as me vone.

Ketu s’ka shkel turk, as kendue hoxhe!”

Me keto fjale urtaku i drejtohej mexhlisit:

Nuk asht mire te harrohet tradita e lashte e Fisit.”

 

***

Intelektualet e “peshuan” kete deshmi gojore.

E ballafaquan me te dhena, me fakte shkencore.

Dhe thane: “Hulumtoni, ne male, fusha, ara e zabele.

Provoni te gjeni te gjysemhanes. simbole, modele!

Germoni nen toke, beni gjurmime ne krejt Mirditen!?

Arkivat e dokumentojne, pyesni dhe akademik, Mark Tirten! (4)

E pohojne, arkeolog, etnograf e historiane.

Jo vetem te huaj, albanolog, por edhe studjuesit tane.

Ata, pa medyshje, shkencerisht e thone:

Se ne Mirdite, Feja e Krishtit;

Panderprerje ka qene gjithmone!

 

***

Mblidhen “Te Urtit” e Mirdites.

Me i kthye gjegje Qeverise:

Sali Berishes, me mysliman,

Islamisteve, gjithe kah jane:

“Te nalta, falnderime!, Sali Berishes!

Per kete “dhurate” sajuar Mirdites!

S’na besohet, se presidenca nuk e din!?

Se, ne Mirdite, fort pak e blejne dredhine.”

Kete pergjigje, qe po ua dergojme.

E themi me mendje, nga thellesite e shpirtit:

Ne Mirdite, sot, as kurren e kurres!

Nuk e leshojme Fene e Krishtit!”

 

***

Zoti, president!, or, Burri i Dheut!
Na degjo, nje here, vetem nje fjale:

“Qe kombit t’i dalesh, vertete ne balle.

Me vepra lapidar, jo vetem me fjale.

Kthehu, si trimat, ne fene e te parve.

Ne ate te Berishes, legjende e krejt Fisit.

Riperqafoje me guxim, Fene e Krishtit!

Riktheju historise! Rikthe nderin!

Meso, nga Skenderbeu! Ndero, Nene-Terezen!

Keshtu, do te cmonte ty, cdo plak dhe i ri.

“Gur i cmuar”, do te mbeteshe ne histori.”

 

Mirdites. Vjeti 2001


Shenim:

(1). Sipas deshmise gojore te Nikoll Zef Prenges, ish i burgosur politik, 23 vjet ne Burrel, Spac etj. i mbiquajtur “Mandela i Mirdites.”

(2). Marka Brunga, endej, sidomos ne Mirdite, Diber, Mat etj. Ai ka lene “batuta”, te cilat permenden edhe sot, nga banoret e atye krahinave.

(3). Kerkesa ishte drejtuar presidentit nga disa ushtarake e nepunes, te ish besimit mysliman te sjellur me sherbim, ne Reshen, ne kohen e diktatures nga rrethe te tjera.

(4). Mark Tirta, nga Oroshi i Mirdites, etnolog i mirenjohur, akademik.

Yllirian Merturi

Bruksel, dhjetor- 2001(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora