E premte, 19.07.2024, 08:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E merkure, 23.10.2013, 07:38 PM


Engjëll Koliqi

 

KUJDES KUJDESI

 

Kjo botë është bërë

Shumë delikate

Në rrethanat e reja

Ne duhet të jemi

Shumë të kujdesshëm

Në kujdein e dashurisë

Të ecim përpara

Deri në amshim

Garlate (Lecco), 1 korrik 2011

 

NË SHPRESAT E THYERA

 

Optimizmin e mbytë pesimizmi

Medet

Jemi dëshmitarë

Të ngadhnjimit të vdekjes

Mbi jetën

...

Njerëzit mbesin

Nën mëshirën e hiçit

...

Garlate (Lecco), 1 korrik 2011

 

REVOLUCION DASHURIE

 

Në regjimin tonë

Ka ndërruar historia

Me një të mirëfilltë revolucion

Ka fituar dashuria

-

Gëzuar

Dhe përpara!

Garlate (Lecco), 1 korrik 2011

 

DUKE QESHUR

 

Dashurisë i japim kuptim

Ditën dhe jetën

I bëjmë t’ëmbëla

Më të këndshme

Më të rëndësishme

Duke qeshur

Nisemi rrugës së amshimit

Dhe arrijmë në cak

Lecco, 1 korrik 2011

 

DUKE KULTIVUAR DASHURINË

 

Rinojmë shpirtin

Dhe ëmbëlsojmë jetën tonë

Fitojmë fuqi

Për të marshuar drejt amshimit

Lecco, 1 korrik 2011

 

EDHE NË KËTË MINUTË

 

Si në rini

Kujtohemi

Dhe ecim me kohën

Në të bekuarat shtigje

Të dashurisë

Amshimi na thërret

Lecco, 1 korrik 2011

 

PA TË VËRTETA

 

Duan të na dërgojnë

Botërave të tyre

Pa të vërteta

Na fusin labirintheve të përziera

Dhe humbim rrugën...

Lecco, 1 korrik 2011

 

ATTENZIONE DELL’ATTENZIONE

 

Questo mondo si è fatto

Tanto delicato

Nelle nuove circostanze

Noi dobbiamo essere

Tanto attenti

Nell’attenzione dell’amore

Camminare avanti

Fino all’eternità

Garlate (Lecco), 1 luglio 2011

 

NELLE SPERANZE ROTTE

 

L’ottimismo soffoca il pessimismo

Purtroppo

Siamo testimoni

Del trionfo della morte

Sulla vita

La gente rimangono

Sotto la misericordia di nulla

Garlate (Lecco), 1 luglio 2011

 

RIVOLUZIONE DELL’AMORE

 

Nel nostro regime

Si è cambiata la storia

Con una verissima rivoluzione

Ha vinto l’amore

-

Evviva

E avanti!

Garlate (Lecco), 1 luglio 2011

 

RIDENDO

 

All’amore diamo senso

Il giorno e la vita

Li facciamo dolcissimi

Più piacevoli

Più importanti

Ridendo

Partiamo nella strada dell’eternità

E arriviamo nella destinazione

Lecco, 1 luglio 2011

 

COLTIVANDO L’AMORE

 

Ingiovaniamo l’anima

E dolcifichiamo la nostra vita

Guadagniamo forza

Per marciare verso l’eternità

Lecco, 1 luglio 2011

 

ANCHE IN QUESTO MINUTO

 

Come in gioventù

Ricordiamoci

E camminiamo con il tempo

Nei benedetti varchi

Dell’amore

L’eternità ci chiama

Lecco, 1 luglio 2011

 

SENZA VERITÀ

 

Vogliono portarci

Nei loro mondi

Senza verità

Ci mettono nei labirinti mischiati

E perdiamo la strada…

Lecco, 1 luglio 2011

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora