E shtune, 20.07.2024, 10:09 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Gjaku i drithit

E marte, 22.10.2013, 07:14 PM


Rrustem Geci

GJAKU I DRITHIT


Një fqinj përtej urës, po përgatit kryengritje

 

Në të gjitha epokat e njeriut

të shtypur ishin të mundurit

të fituarit ishin të fuqishmit

poezia s´kishte dhe aq truall

 

Duaje këtë dhé me kraharor

përpara krijues të historisë

Kosovë, mbahu; ji në çastin

tënd, dhe rrëmbe çastet tua

 

Me  fqinjë   të  pasjellshëm

s´kemi si të flasim  ndryshe

pos me pavarësinë e  fituar

dhe me  ligje   të  mirëfillta

 

Në librin e shenjtë shkruan

shqiptarët e lashtë, këtu ku

janë ; edhe para perëndisë

bukën me verë  e  shtronin(Vota: 5 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora