E diele, 21.07.2024, 05:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Elida Buçpapaj: Mesazh një ish kryecensori

E hene, 21.10.2013, 07:27 PM


MESAZH NJË ISH KRYECENSORI

Poezi nga ELIDA BUÇPAPAJ

 

Këtë mesazh

po ia nis

një kryecensori

që bëri karierë brilante

si në diktaturë

dhe në tranzicion -

njëherë si kryebesniku

i diktatorit -

ndërsa

në tranzicion

si vëllami

me nanë

pa babë

i një kriptohorri

 

këtë mesazh

po ia nis

me emër mbiemër

një ish-kryecensori

që në tranzicion

nuk hoqi kurrë dorë

nga zanati i vjetër

një mi gjirizesh ishte -

e mi gjirizesh mbetet...(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora