E merkure, 24.07.2024, 10:26 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Ngushëllime për Prof Mazllum Hasimjen

E diele, 30.12.2012, 11:28 AM


TELEGRAM NGUSHLLIMI

E nderuara familje e prof.mr Mazllum Hasimja(1934-2012), gurbetqar , kolegë  të shkollës shqipe , nxanës dhe student më lejoni qe :n’emer t’imin,familjës s’ime dhe n’emer të  Shoqatave të dala nga lufta me seli në Bruksel,në emër të Rezistencës Kombetare Shqiptare «Enver Hadri » të Kosovës me seli në Mbreterin e Belgjikë,pranoni ngushllimet më të sinqerta për vdekjëne e prof.mr.Mazllum Hasimja.E  nderuara familje Hasimja ,nuk qenka lehtë të shkruajsh telegram ngushllimi për vdekjën e kojshis,kolegut,mikut të pa harrueshëm,pendes se ndritur,autorit të shumë gramatikave për nxanesit e shkollave tona,lixherues në seminare të ndryeshme për mësimdhënsit shqiptar në Gjermani, si dhe artikujve me karakter edukativ dhe kombetar,Prorektorit te Univerzitetit të Kosovës(1981-1983),nënëshkrues i Apelit të intelektualve shqiptar 212 kunder suspendimit të Autonomisë së Kosovës  nga  rexhimi totalitar i Beogradit në vitin 1989,Per shumë vite ishte kryetar i Shoqatës  Nena Tereze në Goppingent të Gjermanisë,  Por ja qe fati dhe smundja e rëndë të gjujzuen në kohën kur pritnim akoma më shumë shkrime dhe analiza për gjendjën e Republikës se Kosovës.Pavarësis së saj 100 vjetorin e Pavarësis s së Shqiperis të shqiptarëvë në përgjethsi për shkollën shqipe ,për çështjën kombetare  ishe i angazhuar tere jeten.E ndeeruara familje profesori ynë vetëm ka ndrrue jete se ai ka lënë vepra emri i të cilit kurr nuk ka për t’u harruar. Andaj :"Qetsohu njeri krenar dhe frenoje krenarin tande.E verteta nuk është jasht teje,por në vetvehtën tënde.Gjeje vehtën në vetvehte,nënshtroja vehtës vetvehtën,frenoje vehtën dhe do të shohësh të vërtetën.Edhe të tjerët do t'i besh të lirë dhe do të njohësh vetvehtën sepse jeta do të begatohët."

I qoftë dheu i lehtë i Kosovës!

Lavdi !

*Riza Budakova,kryetar i Rrezistencës Kombetare Shqiptare ”Enver Hadri”të Kosovës në Belgjikë

*Halit Elshani,kryetar i Shoqatës”Miqt e TMK-ës , përkatesisht i Shoqatave të dala nga lufta me seli në Bruksel

Brukel, 25 dhjetor 2012(Vota: 2 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora