E hene, 15.04.2024, 12:32 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Agim Gashi: Kadri Mani

E marte, 30.10.2012, 09:41 PM


Agim Gashi

KADRI MANI

Vjen një lajm e më trondit
Vjen një lajm gojën ma ngrin,
U shkym ylli i Kosovës -
Kadri Mani në Prishtinë.

A e njeh ti Kosovë trime
Atë burrë t'urtë e guximtar,
Që për ty e shkriu jetën
Kadri Mani luftëtar.

Kot Serbia ndërton burgje
Kot të vjen pas policia,
Kadri Mani burrë mbi burra -
Zani yt asht vetë liria!

II
Kush po del ne ballë t'Kosovës
Kush po hyn në luftë i pari,
Nuk pret lutje nuk pret thirrje,
Kadri Mani - atdhetari.

Me këtë kangë të zemrës sime
Të kujtoj unë ty me mall,
Ku i ka trimat Kosova
Kadri Mani trim i rrallë.

Kot Serbia ndërton burgje
Kot të vjen pas policia,
Kadri Mani burrë mbi burra -
Zani yt asht vetë liria!

28.10.2012
Düren

Falenderoj miku tim, poetin dhe gazetarin Faruk Tashollin për ndihmen e dhënë për përpilomin e këngës e cila sëshpejti duhet të regjistrohet!(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora