E marte, 28.11.2023, 08:45 PM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Keze Kozeta Zylo: Babait tim

E diele, 19.06.2011, 06:58 PM


E lumtur midis prindërve, Takim pas 8 vjetësh, Tiranë 2005
E lumtur midis prindërve, Takim pas 8 vjetësh, Tiranë 2005

 

Keze Kozeta Zylo

 

Babait tim

 

Drithërohem e tëra kur të shkruaj baba,

Larguar nga prehëri yt qysh fëmijë,

E zhytur thellë në humnerën e mallit,

Lus Zotin që një ditë aty të vijë.

Ca lot si gur brilantësh,

Ku brenda kanë plazmën e dhimbjes,

Si katarrakt rrjedhin mbi gjoks,

E aty formojnë shtratin e pritjes.

Se zemra tënde është një det,

Ku si shtëllungë mbledh kujtimet,

Në mendjen tënde aq brilante,

Pasurohem unë në ditë e vite.

Hap faqet e ditarit me fletë malli,

Të shoh nëpër letra vite dërguar,

Ndoshta të dy në të njëjtën kohë,

I shfletojmë ato si relike, çmuar.

Komunikoj me to qetësisht vështruar,

Dhe miklojnë shpirtin të ëmblat fjalë,

Edhe pse vitet si erë kanë shkuar,

I shtrenjti Baba, je shok i rralle!

 

New York

Dhjetor, 2007(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora