E marte, 16.07.2024, 07:07 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Selatin Kaçaniku: Dita Botërore e Metrologjisë

E hene, 23.05.2011, 07:20 PM


SOT ËSHTË 20 MAJI “DITA BOTERORE E METROLOGJISE”.

 

Është ditë dhe moment i duhur për aktivitetete senzibilizuese të të

gjithë pjesëmarrësve në tregun e produkteve, mallrave e shërbimeve.

Çuditërisht, në Kosovë akoma nuk kamë dëgjuar se është ndërmarrë

ndonjë aktivitet në këtë drejtimn, jo vetëm sivjet, por asnjëherë dhe

asnjë vit më parë.

Nëse nuk dime nuk e kemi larg ku të mësojmë, ja ku është Tirana, shumë afër ?!

 

Kjo Ditë nderkombëtare, e rëndësishme në vaçanti për konsumatorin,

festohet ne perkujtim të 20 Majit të vitit 1875, kur 17 shtete u

mblodhën në Paris  dhe  themeluan  Konventen e Metrit.

20 Maji festohet si një ditë në të cilën metrologët mund te jenë

krenarë për arritjet e tyre shumë të mëdha dhe njekohësisht shumë

influencuese.

 

Pse nuk janë krenarë metrologët në Kosovë ?

 

Ja një shans që po humbet e do të mund ta shfrytëzonim për të

lavdëruar e frymëzuar Agjensionin e metrologjisë, sektorët dhe

individët për të arriturat nga “ zero “ për 12 vite të pasluftës ?!

 

Agjensioni I metrologjisë ( në kuadrin e MTI-së ) ka edhe obligime

ndaj të gjithë atyre që e nisën AM nga zeroja. Në këtë mënyrë, ja

shansi që të njohtohen dhe senzibilizohen të gjithë, në veçanti

konsumatori për të drejtat, intereset dhe obligimet të cilat mund t I

realizojmë së bashku.

 

Agjensioni i Metrologjise eshte institucion i specializuar qe zotëron

aftësi dhe ekspertizën e nevojshme për t’u përdorur si referencë për

të gjitha transmetueshmëritë e matjeve në Kosovë.

 

                            AM punon për zhvillimin e tre drejtimeve

të metrologjisë në vendin tonë: metrologjisë shkencore, industriale

dhe metrologjisë ligjore.

 

Misioni i Agjensionit të Metrologjisë është:

- Të ruajë dhe përdorë etalonet kombëtare të njësive të matjeve;

- Të mbrojë konsumatorët nëpermjet organizimit të kontrollit të

instrumenteve matës në fushat e transaksioneve zyrtare dhe tregtare,

mbrojtjen e shëndetit, mjedisit dhe sigurisë teknike, si dhe

kontrollin sasior të parapaketimeve;

- Të ofrojë sherbime të kalibrimit prodhuesve dhe përdoruesve të

mjeteve matëse për të qënë konkurues në tregun e brendshëm dhe të

jashtëm.

Aktiviteti i këtij Agjensioni luan rol kyç në përmbushjen e kritereve

të politikave qeveritare sektoriale, të cilat synojnë liberalizimin e

ekonomisë vendase në tregjet ndërkombëtare. Kjo për vendin tonë merr

një rëndësi primare, sidomos në periudhën  aktuale të proçesit të

përmbushjes së detyrimeve që rrjedhin drejt integrimit sa më të

shpejtë në familjen Europiane

Në këtë drejtim le ta përmendi edhe akreditimin e laboratorëve

testuese/kalibruese, punë kjo që u bë më 18 maj 2011, duke bërë

procedura të vlerësimit për mbikëqyrje në Qendrën e Laboratorëve

Testuese në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës

(IKSHP).

Vlerësimi i  mbikëqyrjes është bërë sipas kërkesave të standardit  dhe

procedurave të vlerësimit ISO / IEC 17025.

Në bazë të eksperteve, Qendra e Laboratorëve Testuese (QLT) në

Institutin Kombëtar, ka implementuar me sukses të gjitha kërkesat e

sistemit të menaxhimit, kërkesat teknike dhe kompetencën profesionale.

 

Selatin Kaçaniku, dhe

KONSUMATORI, Prishtinë, Kosovë

20 Maj 2011(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora