E marte, 28.11.2023, 07:47 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Xhafer Leci: Dhimbje e madhe për familjen Haziri

E diele, 22.05.2011, 06:58 PM


 

Dhimbje e madhe për familjen Haziri

 

Nga Xhafer LECI

Amshimi i hershëm i Milotit 14 vjeçar

Në Kirchheim Teck të Gjermanisë, në lokalet “B. Nachhilfe” Rruga Tannenberg Str.55, u mbajtën të pamet për vdekjen tragjike të të riut 14 vjeçarit Milot Haziri. Miloti vdiq të (shtunën) më datë 23.04.2011, në komunikacion në vendin e ngjarjes tragjike, në Kryqzimin e Autostradës A 81, afër Bad Dürrheim-it, nja 30 km afër kufirit të Zvicrës- Schaffhausen.

Në veturën V W Sharan, cilën e ngiste e motra e Milotit gjendej e tërë familja 6 anëtarëshe e Vesel Haziri-t,vetëm pak minuta para se të ndodhte përplasja e veturës, Miloti e liron rrypin për të rregulluar diçka, dhe në atë momente ndodhë më e keqja vdekja e tij duke dalë jashtë për dritare në autostradë.

Në ceremoninë e varrimit në vendlindjen e tij në në Komunën e Shtimes, kishin marrë pjesë rreth 600 familjarë, miq e shokë. Pasi mbahen të pamet në Kosovë, kryefamiljari, i ati i Milotit, Vesel Haziri me të vëllain Hazirin, djemtë, nipa, miq e shokë organizuan të pamet edhe në Gjermani.

Kjo është një dhimbje e madhe për familjen Haziri, miq e dashamirë mërgimtarë.

Të përcjellësh kufomën në vendlindje, ta varrosësh atje, të pritësh të pame, dhe përsëri të kthehesh në vend të huaj, të organizosh të pame, kjo është dhimbje e shumëfishtë.

Kemi dëgjuar nga të moçmit kur na thonin: Vendi i huaj është shumë i ftohtë.

Nga të gjitha anët e Kirchheim -Teck-ut, Nürtingen-it, Wernau-së, Rechenbach-ut etj. rrethina, si dhe nga Zvicra e vende tjera të Perëndimit, qindra mërgimtarë tanë, miq,shokë, vëllazër shqiptarë vinin si lumi pa ndërpre për tu shpallë nushllime familjes Haziri.

Miloti si një lule ende pa i mbushur 15 pranvera, iku në Boten e Amshueshme.

Miloti ishte fëmiu i 3-të, i Veselit, Ai la motrën, dy vëllezër, nënën dhe babën të pikëlluar.

Zoti dhe fati e deshi që të gjithë anëtarët tjerë të familjes së Vesel Haziri-t, shpëtuan nga vdekja, me plagë të lehta pa pasoja.

Miloti ka qenë një nxënës i shkëlqyer në Gjimnazin “Ludwig Uhlan”Klasa D.8 , në Kirchheim.

Ai kishte sjellje shumë të mira njerëzore, ishte i shëndosh, trup gjatë 190 cm,

luante basketboll. Ishte i afërt dhe i dashur për të gjithë.

--------------------------------------

 

Përkthimi në shqip:
Die Kirchheimer Basketballer trauern um Milot Haziri

Basketbollistët e Kirchheim-it ndjejnë dhembje për Milot Haziri-n

* 24.11.1996 - † 23. April 2011

Am Ostermontagmittag trafen sich fast 150 Freunde, Bekannte, Basketballer an der Sporthalle Stadtmitte, um der Familie Ihr Beileid auszusprechen.

Të hanën e Pashkëve në mes ditë takohen rrethë 150 shokë, të njofshëm, basketballistë në Sallen e Sportit në Qendër të Qytetit, për ti shpallur ngushllime familjes Haziri.

 

---------------------------------------------

 

Për këtë rast shumë të dhimbshëm kanë shkruar dhe folur, disa kanale televizive, gazeta e revista gjermane. Si.p.sh.

 

SÜDKURIER
KURIERI JUGOR

Schwarzwald-Baar-Kreis

30.04.2011  . Unfall
Polizei sucht dringend Zeugen

Policia urgjentisht këkonë dëshmitarë
 [0]

Dieses Archivfoto zeigt den am Ostersamstag bei Bad Dürrheim verunglückten VW Sharan.

Bild: SK-Archiv/Hornfix
Arhivi Foto e veturës në vendin e ngjarjes.

Përgaditi:
Xhafer Leci
Kirchheim-Teck, 15.05.2011(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora